Artykuły

Rzeszów. Teatr Maska na 80. rocznicę urodzin Jerzego Grotowskiego"

Jerzy Grotowski - jeden z najwybitniejszych reformatorów teatru XX wieku, twórca teatru ubogiego, rzeszowianin 11 sierpnia przypada 80. rocznica jego urodzin - uczcijmy ją razem!

Świętowanie zaczniemy, wywołując sporo teatralnego zamieszania na ulicach miasta. Pomogą nam w tym artyści Teatru Porywacze Ciał, według zgodnego głosu krytyki i środowiska teatralnego jednej z najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce, i ich "Cykliści", czyli parada na ludzi, rowery i muzykę Zwariowany, barwny korowód szalonych weselników - niezwykłych rowerzystów wyruszy o godz. 15.00 z rzeszowskiego rynku. Pannę młodą uciekającą na pokracznej hulajnodze, goniącego ją pana młodego, szukającego okazji do świetnej zabawy, roztargnionego duchownego, który zapomina ciągle, kto z kim się żeni i udziela ślubów przypadkowym przechodniom, i wiele innych oryginalnych postaci, będziecie mogli spotkać na we wszystkich rzeszowskich miejscach związanych z Jerzym Grotowskim. Wszędzie tam, gdzie zatrzyma się zwariowany korowód, zacznie się świętowanie, do którego zaprosi przechodniów Człowiek-Orkiestra. Będzie wesoło, groteskowo, absurdalnie, kolorowo i głośno - nie zabraknie więc niczego, co potrzebne, żeby trochę namieszać i wnieść więcej życia do ulicznej rzeczywistości. Biorąc udział w zabawie organizowanej przez "Cyklistów" warto od czasu do czasu zerknąć na zegarek, aby nie spóźnić się na spektakle prezentowane z okazji urodzin Grotowskiego w Teatrze Maska, na które nie trzeba kupować biletów - wstęp jest wolny. O godzinie 16.00 zapraszamy na spektakl "Niech żyje cyrk!" w wykonaniu Teatru Maska, czyli na groteskową opowieść o grupie niespełnionych artystów, planujących wspaniałe przedstawienie oraz o pewnej kaczce. O godzinie 18.00 Dagny Cipora zaprezentuje swój monodram muzyczny "DAGNY.BRECHT.księżniczka.żebraków", który powstał w ramach warsztatu IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi w 2012 r. Songi Brechta zestawione ze współczesną muzyką elektroniczną, obdarzona świetnym głosem i charyzmą aktorka, zróżnicowane rytmy, nastroje, emocje to tylko kilka z licznych atutów tego spektaklu. W przerwie między jednym a drugim przedstawieniem zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii w teatralnym foyer. Wystawy - nie może być inaczej - związanej z Jerzym Grotowskim. Autorem prezentowanych zdjęć jest Andrzej Paluchiewicz - aktor i fotograf, który od 1966 należał do zespołu Grotowskiego. Przez 11 lat nie tylko towarzyszył mu w artystycznej drodze, biorąc udział w działaniach parateatralnych w Brzezince, USA, Francji, Włoszech i Australii, ale także utrwalał na kliszy aparatu każdą chwilę. W ten sposób powstała unikatowa kolekcja zdjęć z lat 60. i 70, dokumentująca pracę teatru i życie pozaartystyczne, której część prezentujemy w naszej galerii.

Wystawę będzie można oglądać w Galerii Teatru Maska do 27 sierpnia. Tego dnia zakończymy świętowanie urodzin Grotowskiego prezentując kolejne dwa spektakle zaproszonych gości. O godz. 19.00 na scenie na rzeszowskim rynku wystąpi zespół Szkoły Teatralno-Filmowej Reduta-Berlin z przedstawieniem "Opera żebracza" w reż. Hansa-Jürgena Hannemanna. O 20.30 zapraszamy na Plac Jerzego Grotowskiego przed Filharmonią Podkarpacką na widowisko plenerowe "Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi" w wykonaniu Teatru Biuro Podróży.

Rzeszowskie obchody 80. urodzin Grotowskiego są częścią projektu "Śladami Jerzego Grotowskiego. Rzeszów-Berlin 2013. Wielkie Jubileusze" realizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

***

11 sierpnia

15.00 Cykliści

parada uliczna Teatru Porywacze Ciał

rozpoczęcie: rzeszowski rynek

16.00 Niech żyje cyrk!

Teatr Maska w Rzeszowie,

duża scena

17.00 Grotowski i Laboratorium w obiektywie

wernisaż wystawy zdjęć Andrzeja Paluchiewicza

Galeria Teatru Maska

18.00 DAGNY.BRECHT.księżniczka.żebraków

monodram w wykonaniu Dagny Cipory (PWSFTViT)

duża scena Teatru Maska

27 sierpnia

19.00 "Opera żebracza"

spektakl w wykonaniu Szkoły Filmowo-Teatralnej Reduta-Berlin

scena na rynku

20.30 Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi

spektakl plenerowy Teatru Biuro Podróży

plac Grotowskiego (przed Filharmonią Podkarpacką)

24-27 sierpnia

metoda Grotowskiego

warsztaty teatralne prowadzone przez Teresę Nawrot

NA WSZYSTKIE SPEKTAKLE WSTĘP WOLNY

REZERWACJA MIEJSC NA SPEKTAKLE: 17 86 25 717

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji