Artykuły

TVP Kultura. W sierpniu na antenie

Transmisja z koncertu inaugurującego Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk w Poznaniu, relacje z Festiwalu Literacki Sopot oraz z festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku - to główne propozycje sierpniowego programu.

Od 2. do 9. sierpnia potrwa w Poznaniu trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. W poprzednich latach festiwal wyrobił sobie markę artystycznej platformy, umożliwiającej spotkanie przedstawicielom wszelkich zawodów filmowych i muzycznych, gwiazd i młodych twórców. Ambicją festiwalu jest zwracanie uwagi na związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem twórców i inspirowanie dyskusji na aktualne tematy społeczne. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest laureat Oscara - Jan A. P. Kaczmarek.

Na festiwalu obejrzymy dziesiątki filmów z pierwszej ligi światowego kina. Zajrzymy do kin w krajach Skandynawii w poszukiwaniu najciekawszych premier ostatnich lat, obejrzymy dokumenty nominowane w tym roku do Oscara, weźmiemy udział w przeglądzie najciekawszych produkcji ostatnich lat z Sundance. Organizatorzy festiwalu zadbali też o fanów kina kulinarnego, rowerowego i ekologicznego. Festiwal uświetnią niezwykłe koncerty: Yoko Ono i Thurstona Moore'a oraz z okazji 35-lecia jednej z największych wytwórni płytowych specjalizujących się w muzyce filmowej - Varse Sarabande. W ramach festiwalu odbędą się też konkursy kompozytorskie oraz konkurs filmowy.

Oprócz relacji z najważniejszych punktów programu festiwalu TVP Kultura nada 2 sierpnia o godz. 20.00 transmisję koncertu otwierającego Transatlantyk. Koncert będzie miał charakter urodzinowego upominku, jaki sprawi sobie i widzom sam Jan A. P. Kaczmarek. Otworzy go zaaranżowana specjalnie na tę okoliczność uwertura, którą zilustruje kilkuminutowy film o jubilacie. Potem on sam zaprezentuje publiczności swoje ulubione utwory, zarówno te, które stworzył, jak i takie, których chciałby w tym dniu posłuchać. Wykona je Orkiestra Symfoniczna z Gorzowa pod batutą Marcina Sompolińskiego. Szczególnymi gośćmi będą wirtuozi: pianistka Gloria Campaner, wiolonczelista Nick Cooper oraz wybitna śpiewaczka Aleksandra Kurzak. Koncert zamknie utwór Jana A. P. Kaczmarka, będący orkiestrową aranżacją muzycznego spotu tegorocznego Festiwalu Transatlantyk, a orkiestrę poprowadzi sam kompozytor.

Emisja 2 sierpnia, godz. 20.00

***

TVP KULTURA NA FESTIWALU SOLIDARITY OF ARTS

Jeśli solidarność z kulturą, to tylko z tą z najwyższej półki: w sierpniu i wrześniu TVP Kultura będzie gościć na festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku.

Piąta edycja festiwalu ruszy 17 sierpnia i potrwa do 8 września. Festiwal ma być wielkim świętem kultury wysokiej. Aby sprostać temu zamierzeniu, organizatorzy tegorocznej edycji zadbali o moc atrakcji: zapraszają na wydarzenia muzyczne, instalacje, premiery teatralne, operowe i filmowe oraz na wystawy fotografii.

Niekwestionowanym hitem będzie widowisko McFerrin+, które 17 sierpnia 2013 r. od godz. 21.00 ze Sceny Plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej transmitować będzie TVP Kultura. Doskonała dawka jazzu, ale nie tylko: amerykański dyrygent i wokalista Bobby McFerrin zaprezentuje podczas koncertu między innymi swój najnowszy soulowo-gospelowy projekt SpiritYouAll. Do udziału w swoim gdańskim show artysta zaprosił takich polskich wykonawców jak Urszula Dudziak, Laboratorium, czy zdobywcy tegorocznych Fryderyków Atom String Quartet. Projekt oraz płyta McFerrina SpiritYou All są hołdem dla ojca artysty, pierwszego czarnoskórego solisty Metropolitan Opera, Roberta McFerrina.

Emisja 17 sierpnia, godz. 14.20, 16.55 i 21.00

***

NIEDZIELA Z FESTIWALEM LITERACKIM SOPOT

TVP Kultura po raz kolejny współtworzy Festiwal Literacki Sopot. Celem festiwalu jest promocja literatury oraz czytelnictwa.

Ubiegłoroczna, pierwsza, edycja imprezy współorganizowanej przez TVP Kultura cieszyła się ogromnym zainteresowaniem czytelników i odwiedzających i została nagrodzona Sztormem Roku 2012 w kategorii Wydarzenie przez czytelników i dziennikarzy Gazety Wyborczej. W tym roku wiodącym tematem będzie literatura skandynawska i islandzka ze wskazaniem na literaturę dla dzieci oraz kryminał. W programie znajdą się m.in. spotkania z wybitnymi twórcami literatury, warsztaty dla dzieci i młodzieży, działania teatralne, prezentacja filmów oraz targi książki.

W ramach Niedzieli z zapraszamy na relacje z wydarzeń festiwalowych, rozstrzygnięcie plebiscytu na Najgorętszą książkę lata oraz konkursu na opowiadanie z wątkiem kryminalnym rozgrywające się w Sopocie. O godz. 17.35 wyemitujemy jeden ze spektakli Kobry - "Pomyłka, proszę się wyłączyć" w reż. Jerzego Gruzy z Aleksandrą Śląską w roli głównej, a o godz. 19.00 zapraszamy na "Złote koło" - telewizyjny film kryminalny zrealizowany według scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Film doskonale oddaje klimat PRL-u z przełomu lat 60 i 70. Ciekawa intryga, interesujące obserwacje obyczajowe, udział znakomitych aktorów: Tadeusza Janczara, Zdzisława Maklakiewicza, Jerzego Treli - to walory tego rzadko pokazywanego filmu.

Emisja: Niedziela z Festiwalem Literacki Sopot - 18 sierpnia 2013 r. od godz. 17.15

Codzienne kroniki z festiwalu: 16-20 sierpnia, ok. godz. 21.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji