Artykuły

Łódź. Roszady personalne w teatrach

W nowym sezonie w łódzkich teatrach dramatycznych zobaczymy sporo nowych twarzy.

Do zespołu Teatru Powszechnego doszli nowi aktorzy, którzy ukończyli szkoły teatralne w ciągu ostatnich kilku lat. Ewa Andruszkiewicz-Guzińska, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, związana z Teatrem Wybrzeże i innymi scenami pomorza, zagra w roli Alicji we wznawianych "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie". Artur Zawadzki po wrocławskiej PWST, występujący sezon w nowohuckim teatrze, pojawi się jako Albin w premierowych "Ślubach panieńskich".

Absolwenci i wyjeżdżający

- W przygotowywanych "Przygodach Tomka Sawyera" główną rolę zagra Maciej Więckowski, tegoroczny absolwent stołecznej AT. Beata Ziejka, także po AT, aktorka związana z "Montownią", będzie jego ciotką. Maja Korwin, która jest w zespole Powszechnego jest od roku, wystąpi jako Becky - informuje dyrektor Ewa Pilawska.Teatr będzie także współpracował z Martą Kuśmirek, Zofią Plewińską i Mariolą Krysińską-Deczyńską, które po raz pierwszy wystąpiły przy ul. Legionów 21 w "Lekcjach stepowania", ostatniej premierze zeszłego sezonu. Krysińska-Deczyńska gra zamiennie z Barbarą Lauks w "Szalonych nożyczkach".- Troje aktorów Powszechnego wyprowadziło się z Łodzi: Ewa Tucholska i Tomasz Piątkowski do Warszawy, Beata Olga Kowalska do Gdyni, ale widzowie nie odczują ich braku - zapewnia Ewa Pilawska. - Zmieniliśmy zasady zatrudnienia kilku aktorów. Niektórzy pracują na etacie, inni podpisali kontrakty na konkretne role. Wierzę, że widzów nie interesuje stosunek pracy aktora, tylko jego strosunek do pracy.

Za kulisami innych scen

* Do zespołu aktorskiego Teatru Nowego wrócił Marek Cichucki - wystąpił już w premierowych "Nadludziach" - i Dymitr Hołówko; doangażowano także Wojciecha Bartoszka oraz - od listopada - Pawła Pabisiaka. Dariusz Wiktorowicz - jak pisaliśmy - odszedł na stanowisko dyrektora Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

* Przede wszystkim do Nowego dołączy 12 zeszłorocznych absolwentów Wydziału Aktorskiego PWSFTViT, którzy przy ul. Zachodniej 93 utworzyli Scenę Młodych. Są to: Monika Buchowiec, Katarzyna Cynke, Malwina Irek, Weronika Książkiewicz, Aleksandra Mikołajczyk, Kamila Salwerowicz, Gerlinde Starzynski, Zuzanna Wierzbińska oraz Paweł Kropiński, Łukasz Pruchniewicz, Grzegorz Sobota i Ksawery Szlenkier [na zdjęciu].

* Z Teatru Jaracza w połowie zeszłego sezonu odszedł Wojciech Medyński - 1 stycznia 2005 r. Od 1 października na emeryturę przechodzi Hanna Molenda. Do zespołu powraca - o czym pisaliśmy - Mariusz Saniternik. Jaracz dokooptuje także dwóch kolegów 12 absolwentów zatrudnionych w Nowym: Mariusz Ostrowski i Mirosław Haniszewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji