Artykuły

Gdynia. "Kabaret Warszawski" i nie tylko na Open'erze

Brytyjski rockowy zespół Blure, Australijczyk Nick Cave z zespołem The Bad Seeds oraz barbadoska gwiazda pop Rihanna - to największe muzyczne atrakcje Heineken Open'er Festival, który odbędzie się w Gdyni. W programie także m.in. filmy, teatr, moda i design.

Festiwal rozpocznie się w środę i potrwa do niedzieli. Odbędzie się on na terenie lotniska w Gdyni Babich Dołach.

Poza wspomnianymi trzema gwiazdami na pięciu festiwalowych scenach zagrają m.in. Queens Of The Stone Age, Arctic Monkeys, Kings Of Leon, The National oraz gitarzysta Radiohead - Jonny Greenwood. Pojawią się też Savages, Alt-J, Devendra Banhart, Animal Collective, Junip, Tame Impala oraz Disclosure.

Polską scenę muzyczną reprezentować będą m.in. Hey, Kaliber 44, Dawid Podsiadło, Kim Nowak, L.U.C & Motion Trio, Lao Che, Łąki Łan, Maria Peszek, Novika i Ptaki.

Na festiwalu gościć też będzie teatr. W trakcie imprezy przewidziano choćby polską premierę nowego przedstawienia Krzysztofa Warlikowskiego pt. "Kabaret Warszawski" (na zdjęciu), z udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej, Mai Ostaszewskiej, Magdaleny Cieleckiej, Magdaleny Popławskiej, Macieja Stuhra, Andrzeja Chyry i Jacka Poniedziałka.

Na festiwalowej scenie teatralnej zagoszczą także spektakle "Courtney Love" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki i wykonaniu zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu, "Paw Królowej" Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka i wykonaniu krakowskiego Narodowego Starego Teatru oraz opowiadający o legendzie punk rocka Sidzie Viciousie "Nancy. Wywiad" w reżyserii i choreografii Claude'a Bardouila.

Gospodarze imprezy zaprosili też w tym roku rzeźbiarza i autora instalacji artystycznych - Pawła Althamera, który - wraz z Grupą Nowolipie, w trakcie festiwalu będzie tworzył na terenie lotniska własną wielkoformatową pracę.

Na festiwalu nie zabraknie też filmu. W ramach projektu "Projekcyjna maszyna Agitacyjna" odbędą się pokazy najciekawszych filmów artystów polskich ze zbiorów Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Z kolei na projekt Alterkino złożą się filmy fabularne i dokumentalne, których tematyka dotyka szeroko pojętego tematu twórczości. W cyklu tym można będzie zobaczyć m.in. obrazy "Sugar Man", "Zamknij się i graj", "Pussy Riot. Modlitwa punka" czy "Prawdziwe historie".

Na terenie lotniska działać też będzie scena, na której zaprezentują swoje dzieła projektanci mody a także pawilon poświęcony sztuce designu. Tradycyjnie na lotnisku znajdzie się też przestrzeń udostępniona nieodpłatnie organizacjom non-profit.

Uczestnicy festiwalu będą też mogli wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych wycieczkach po Gdyni, w których przewodnikami będą gdyńscy architekci, artyści, socjologowie, znawcy zabytków, a także zwykli mieszkańcy.

Na terenie lotniska znajduje się także pole namiotowe, na którym może zamieszkać około 20 tysięcy osób.

Pierwsza edycja festiwalu Open'er miała miejsce w Warszawie w 2002 r. Rok później imprezę przeniesiono do Gdyni na Skwer Kościuszki. W 2006 r. festiwal ponownie zmienił lokalizację - na lotnisko w Gdyni Babich Dołach, gdzie odbywa się do dziś.

Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art, natomiast sponsorem głównym - producent piwa Heineken. Na początku 2011 r. podczas ceremonii rozdania nagród European Festival Awards w Groningen gdyńska impreza po raz drugi zdobyła nagrodę w kategorii Najlepszy Duży Festiwal(Best Major Festival).

Jak poinformowała PAP Aleksandra Krakowska z firmy Alter Art, która jest organizatorem festiwalu, w ubiegłorocznej edycji imprezy wzięło udział w sumie około 70 tysięcy osób.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji