Artykuły

Opole. Pożegnanie Petra Nosálka

Z przykrością zawiadamiamy, że 16 czerwca br. odszedł wspaniały artysta, wybitny reżyser, ale przede wszystkim niezwykły człowiek - Petr Nosálek.

Ten czeski reżyser, twórca wielu znakomitych przedstawień od 20 lat był związany z naszym Teatrem, w którym zrealizował swoje pierwsze polskie przedstawienie. Pracę z nim bardzo cenili aktorzy, a publiczność urzekał ciepłem i urokiem swoich spektakli. Był człowiekiem o wielkim sercu i przyjacielem wielu polskich artystów.

Petr Nosálek - czeski reżyser od 1993 roku stale współpracujący z polskimi teatrami. Od 1969 roku przez wiele lat był aktorem Divadla Loutek w Ostrawie, potem reżyserem tego teatru, a w latach 1999-2003 dyrektorem artystycznym - pierwszym w nowo powstałym budynku teatru na Cernej Louce. Reżyserował we Francji, w Niemczech, Czechach i Słowacji. Do jego ważniejszych realizacji scenicznych należą m.in.: "Kubula i Kuba Kubikula", "Laryfary", "Oberon", "Evviva Mozart", "Sen nocy letniej", "Kytice". Pierwszy - po aksamitnej rewolucji - realizował w Czechach sztuki o zabarwieniu religijnym, a przedstawienie "Pójdźmy wszyscy do Betlejem" (premiera w 1990 roku) grano już ponad 700 razy i ciągle jest obecne w repertuarze ostrawskiego teatru.

W Polsce Petr Nosálek reżyserował w wielu teatrach, m.in. w Katowicach, Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu, Bielsku-Białej, Olsztynie, Toruniu, Jeleniej Górze, Zabrzu i Radomiu. W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora od 1993 roku zrealizował 18 przedstawień, ostatnie - uwielbiany przez dzieci "Ropuszy dwór" - miało premierę we wrześniu minionego roku.

Współpracował też ze szkołami teatralnymi w Białymstoku i Wrocławiu. Wielokrotnie był nagradzany za twórczość artystyczną, w Polsce m.in. Nagrodą im. Jana Dormana za wysoki poziom artystyczny spektakli dla dzieci i młodzieży (2001), nagrodami na festiwalach w Toruniu (Grand Prix za Kytice), Opolu (ostatnio za przedstawienie "O mniejszych braciszkach św. Franciszka"), a także na Warszawskim Pałacu Teatralnym (Grand Prix za przedstawienie Białostockiego Teatru Lalek "Amelka, bóbr i król na dachu", 2000). ATEST-ami Polskiego Ośrodka ASSITEJ uhonorowano pięć przedstawień w reżyserii P. Nosaálka: "Amelkę..." (1999), "Piękną i Bestię" warszawskiego Guliwera (2001), "Jak Matousz poszedł szukać olbrzyma" Wrocławskiego Teatru Lalek (2002), "O Diabełku Widełku" (2003) i "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" (2012) zrealizowane w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji