Artykuły

Warszawa. Piotr Tomaszuk dyrektorem artystycznym Guliwera

Piotr Tomaszuk [na zdjęciu], reżyser lalkowy, autor sztuk, menedżer Towarzystwa Wierszalin, został dyrektorem artystycznym Teatru Lalek Guliwer.

- Jestem przywiązany do myśli, że teatr lalkowy ma robić szlachetne i nowocześnie pomyślane przedstawienia dla dzieci. Dziecko to widz wymagający. Sam mam pięcioletniego syna Jaśka, wiem, co go "kręci", i chciałbym, żeby takie rzeczy znajdował w Guliwerze. - Mam poczucie misji wychowawczej, choć jestem przeciwny nachalnej dydaktyce. Stanowczo nie popieram też eksperymentowania na dzieciach i rodzicach - sprawdzania w teatrze ich wytrzymałości. Teatr powinien być bezpieczny. Chcę, by rodzice, przyprowadzając dzieci do naszego teatru, czuli, że oddają je w dobre ręce. Świat na scenie nie może przedstawiać aksjologicznej pustki, powinien być wypełniony wartościami. Aby osiągnąć ten cel, nasze przedstawienia będą realizowali artyści operujący nowatorskim, bogatym teatralnie językiem, wrażliwi na dziecięcą wyobraźnię. Stawiam przede wszystkim na ambitny repertuar.

Najbliższa premiera Guliwera, zaplanowana na grudzień, to "Podróże Guliwera" na motywach powieści Jonathana Swifta w reżyserii Piotra Tomaszuka. Scenografię przygotuje Czech Pavel Hubicka, który w Guliwerze zrobił już oprawę do "Pinokia". Kolejną premierą w marcu przyszłego roku będzie "Bajka o dobrym smoku" Ladislava Dvorsky'ego w reżyserii Aliny Skiepko-Gielniewskiej (zrealizowała wcześniej w Guliwerze "Szewczyka Dratewkę"). Ostatnią premierą sezonu 2005/2006 będzie "Paluszek" słowackich autorów, Karela Vosparka i Vaclava Koubeka, w reżyserii Jacka Malinowskiego i ze scenografią Evy Farkašovej (autorka scenografii do "Olbrzyma" w reżyserii Piotra Tomaszuka w Guliwerze). Tomaszuk chętnie zatrudnia Czechów i Słowaków. Nic dziwnego - lalkowe teatry czeski i słowacki mają się dziś znakomicie. To, że twórcy stamtąd chętnie pracują w Polsce, wpływa ożywczo na ten nurt teatralny u nas. A na wychowywanie wymagającego widza nigdy nie jest za wcześnie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji