Artykuły

Kraków. Premiera spektaklu "Trubadur" Verdiego

W dwusetną rocznicę urodzin włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego Opera Krakowska wystawi spektakl "Trubadur". Premiera sztuki, wyreżyserowanej przez Laco Adamika, odbędzie się w sobotę i niedzielę.

Krakowska instytucja po raz pierwszy zaprezentuje ten utwór. Potem będzie można go zobaczyć 11 i 12 czerwca. - Trudno uwierzyć, że w blisko 60-letniej historii Opery Krakowskiej "Trubadur" nigdy nie był na afiszu - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak.

Opera "Trubadur" Verdiego złożona jest z czterech aktów. Powstała do tekstu włoskiego autora librett Salvadore Cammarano. Premiera spektaklu odbyła się w 1853 r. i szybko stał się on popularny na całym świecie. Akcja utworu rozgrywa się w XV-wiecznej Hiszpanii. "Trubadur" to historia dwóch braci zakochanych w jednej kobiecie. W sztuce ważną rolę odgrywa Cyganka, Azucena, która wyrzuciła na stos własnego syna myśląc, że to nie jest jej dziecko. Sławna stała się scena, w której matka śpiewa pieśń przy płonącym stosie.

Jak powiedział Adamik, reżyserom nie jest łatwo realizować "Trubadura", ponieważ "krytycy raczej nisko oceniają libretto tej opery". - To dziwne. Przecież, jeśli ta opera ma słabe libretto, to już dawno nie powinna istnieć. Ale genialni kompozytorzy, nawet na podstawie słabych tekstów, potrafią zrobić arcydzieło. W muzyce Verdiego zawarta jest cała treść "Trubadura" i właśnie dzięki temu, dzięki przepięknej muzyce utwór ten jest wciąż podziwiany na scenach - wytłumaczył reżyser. Za muzykę do "Trubadura" odpowiada kierownik muzyczny Opery Krakowskiej Tomasz Tokarczyk.

W spektaklu wezmą udział artyści operowi zarówno z Polski, jak i z zagranicy. W partii Azuceny publiczność usłyszy Małgorzatę Walewską i Agnieszkę Rehlis; jako Manrico - Michała Lehotskyego (ze Słowacji) i Arnolda Rutkowskiego; Josefa Benci (ze Słowacji) jako Ferrando, a w partii Hrabiego Luny wystąpią Dainius Stumbras (z Litwy) i Adam Szerszeń.

Walewska, która przez ostatnie 12 lat, wielokrotnie odtwarzała rolę Azuceny - m.in. na scenach w Londynie, San Franciso, Seattle - zapewniła, że widzowie się nie zawiodą. - Jeśli mają państwo odrobinę wrażliwości muzycznej, to przeżyjecie spektakl, który zapamiętacie do końca życia i waszym marzeniem będzie zobaczyć go i przeżyć jeszcze raz. Miłość, zemsta, zazdrość - będą opowiedziane pięknymi głosami przy akompaniamencie fantastycznej orkiestry - mówiła Walewska.

Laco Adamik urodził się w 1942 r. Jest reżyserem teatralnym, filmowym i operowym. Ma słowackie pochodzenie, od początku lat 70. mieszka i pracuje w Polsce. Zrealizował m.in. "Amadigi di Gaula" Haendla, "Wesele Figara" i "Czarodziejski flet" Mozarta, "Kniazia Igora" Borodina, "Złotego Kogucika" Rimskiego-Korsakowa. Adamik jest głównym reżyserem teatru Opery Krakowskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji