Artykuły

Kraków. Akcja Wyspiański na Mogilskim II

Układanie mozaiki inspirowanej twórczością Stanisława Wyspiańskiego rozpoczęło się w sobotę na murze na Rondzie Mogilskim w Krakowie. Będzie to druga tego typu kompozycja w tym miejscu, w zeszłym roku powstała mozaika nawiązująca do kwiatowych motywów artysty.Uk

Dwupoziomowe Rondo Mogilskie jest jednym z najważniejszych skrzyżowań w Krakowie. Komunikacja autobusowa, tramwajowa, rowerowa i piesza odbywa się na poziomie minus jeden. I właśnie na murze w podziemnej części ronda powstaje mozaika z naturalnego kamienia. W tym roku upiększany jest mur przeciwległy do już ozdobionego.

Pomysłodawcy chcą, aby w ciągu tygodnia ułożonych zostało 85 metrów kwadratowych mozaiki, inspirowanej twórczością jednego z najwybitniejszych twórców polskich na przełomie XIX i XX w. Do układania kompozycji zaproszeni są wszyscy chętni: dzieci, młodzież i dorośli. Mozaika będzie układana każdego dnia od godz. 9 do godz. 17. Wernisaż zaplanowano na sobotę 8 czerwca.

- W sobotę mamy pierwszy dzień układania mozaiki i ponad 30 osób, które przyszły, aby nam w tym pomóc. Idzie nam dobrze, myślę, że bez problemu zdążymy do soboty - powiedział PAP autor projektu Lubosz Karwat.

Według niego będzie to największa mozaika kamienna w Polsce, ułożona w najkrótszym czasie i z udziałem największej liczby osób. Kompozycja będzie miała 93 m długości i od 60 do 100 cm wysokości. Układana będzie techniką bezpośrednią, co oznacza, że każdy kawałek mozaiki zostanie ręcznie docięty zgodnie z projektem, a następnie przyklejony bezpośrednio na powierzchni muru.

W tym roku upiększany jest mur przeciwległy do już ozdobionego charakterystycznymi kwiatowymi motywami z twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Mozaika układana jest w tym samym stylu, motywy artystyczne są kontynuacją już istniejących, zachowano także wybraną wcześniej kolorystykę.

Akcja Wyspiański na Mogilskim II jest kontynuacją trwającej cztery dni akcji Wyspiański na Mogilskim 2012. Wzięło w niej udział ponad 800 osób. Jej organizatorami są Urząd Miasta Krakowa, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Pracownia Lubosza Karwata. Pomysł przedstawiła krakowska radna Małgorzata Jantos. Przedsięwzięcie jest częścią tegorocznych obchodów Święta Miasta.

- Chciałabym, aby Rondo stało się atrakcyjną galerią sztuki pod niebem. Po mozaikach przyjdą następni artyści proponujący inne techniki - wyjaśniła Jantos.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji