Artykuły

Portret faraona

W sobotę 20 maja na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbędzie się pol­ska prapremiera i dziesiąta na świe­cie realizacja opery Philipa Glassa "Echnaton". Skomponowane w 1983 r. Dzieło klasyka nurtu minimal-music zapre­zentuje łódzkiej publiczności styl rzadko kojarzony z operą. - Spektakl jest skierowany przede wszystkim do publiczności, która raczej nie przy­chodzi do opery, do młodzieży. Reakcje będą pewnie skrajne - mówi re­żyser spektaklu Henryk Baranowski.

Opera-portret poświęcona jest egip­skiemu faraonowi Echnatonowi (XV w. p.n.e.), młodemu władcy, który in­spirowany i wspierany przez żonę Nefretete i matkę Teje, podejmuje próbę wprowadzenia utopijnego porządku własnego świata - bez wojny, wypeł­nionego miłością i pięknem, oddające­go cześć jednemu tylko bogu.

Kierownictwo muzyczne spektaklu sprawuje Tadeusz Kozłowski. Nieła­twe zadania mają przed sobą woka­liści, którzy obok nowatorskiej war­stwy muzycznej muszą przekazać skomplikowaną zawartość libretta. Trudność polega na tym, że oparte jest ono na oryginalnych tekstach z czasów Echnatona, zachowanych w językach egipskim, akadyjskim i hebrajskim. Tylko jedna aria i kwe­stie Narratora zabrzmią po polsku.

W głównych partiach sobotniej premiery wystąpią: Tomasz Raczkiewicz - gościnnie, Monika Cichocka, Katarzyna Nowak-Stańczyk, Zenon Kowalski, Piotr Miciński, Tomasz Ma­dej, Dariusz Siatkowski - gościnnie. Zatańczą: Krzysztof Zawadzki, Moni­ka Maciejewska i Edyta Wasłowska. Autorką choreografii jest Iliana Alvarado. Scenografia - Henryk Baranow­ski i Piotr Szmitke, kostiumy - Bar­bara Plewińska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji