Artykuły

Sopot. Wkrótce XIII Festiwal "Dwa Teatry"

W dniach 1-3 czerwca w Sopocie odbędzie się XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle minionego roku udział weźmie 17 produkcji radiowych oraz 15 telewizyjnych.

Festiwal urozmaici jak zwykle wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących, a relacje z imprezy pojawiać się będą w Radiowej Jedynce, Dwójce i Trójce oraz w TVP.

1 czerwca (sobota) o godz. 19.45 na Scenie na Skwerze Kuracyjnym przed wejściem na sopockie molo nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu, połączone z wręczeniem Annie Polony i Ignacemu Gogolewskiemu Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013". Galę poprowadzą Magdalena Emilianowicz i Grzegorz Kwiecień, a w programie znajdą się piosenki ze spektaklu "MP4" Teatru Powszechnego w Warszawie, w reżyserii Mariusza Benoit. Wykonawcy: Krzysztof Szczepaniak, Paulina Komenda, Mateusz Weber, Piotr Piksa, Maria Pawłowska, Paulina Korthals, Katarzyna Hołtra, Monika Janeczek, Adam Fidusiewicz, Aleksandra Radwan.

Transmisja gali w TVP Kultura od godz. 20.00, relacja w Pierwszym Programie Polskiego Radia w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" w godz. 20.00-22.00.

Festiwal zwieńczy 3 czerwca o godz. 19.45 uroczysta Gala Wręczenia Nagród w Sheraton Hotel Sopot. Transmisja w Radiowej Jedynce oraz TVP Kultura.

Od 1 do 3 czerwca (sobota-poniedziałek) w sopockim Multikinie odbywać się będą prezentacje zakwalifikowanych do konkursu słuchowisk (sala nr 4) i spektakli telewizyjnych (sala nr 2). Produkcje radiowe ocenią: Magdalena Zawadzka, Paweł Huelle, Jerzy Limon, Leszek Możdżer i Józef Opalski, a telewizyjne: Barbara Borys-Damięcka, Kinga Preis, Jacek Cieślak, Michał Komar i Paweł Łysak. W konkursie udział weźmie 17 słuchowisk wyprodukowanych przez Polskie Radio i publiczne rozgłośnie regionalne, m.in.: "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reż. Jerzego Stuhra (Polskie Radio Kraków), "Medea" Eurypidesa w reż. Waldemara Modestowicza (Teatr Polskiego Radia), "Łóżka" Wojciecha Fułka w reż. Janusza Kukuły (Program 3 Polskiego Radia) czy "Mecz" Janusza Głowackiego w reż. Janusza Zaorskiego (Pierwszy Program Polskiego Radia). Będzie można obejrzeć 15 spektakli Teatru Telewizji, m.in.: "Idąc rakiem" Guntera Grassa w reż. Krzysztofa Babickiego, "Trzy siostry" Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej czy "Bezdech" Andrzeja Barta w reż. autora.

W konkursie wystartują cztery produkcje oparte na dziełach Aleksandra Fredry - słuchowisko "Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary" w reż. Macieja Wojtyszki (Radiowa Jedynka) oraz widowiska: "Świeczka zgasła" w reż. Jerzego Stuhra, "Zrzędność i przekora" w reż. Mikołaja Grabowskiego, "Nikt mnie nie zna" w reż. Jana Englerta.

Poza konkursem zaprezentowane zostaną dodatkowo 3 słuchowiska Radia Rossiji, 3 inscenizacje Telewizji Rossija Kultura oraz impresja filmowa.

Obszerne relacje z całego Festiwalu nada Pierwszy Program Polskiego Radia (m.in. w "Sobocie z Radiową Jedynką" w godz. 14.00-20.00, "Leniwej Niedzieli" w godz. 10.00-16.00, w całej niedzielnej "Kulturze z Radiową Jedynką" w godz. 20.00-21.00, sobotnich i poniedziałkowych "Sygnałach Dnia" w godz. 6.00-9.00), radiowa Dwójka (m.in. całe sobotnie "Przestrzenie kultury" w godz. 12.00-13.00, poniedziałkowe: "Notatnik Dwójki" w godz. 15.00-15.30 i "Rozmowy po zmroku" w godz. 21.30-21.45; w sobotę o godz. 18.00 rozmowa z Anną Polony) i Trójka (m.in. 30 maja specjalny "Klub Trójki" z Sopotu o godz. 21.05, korespondencja do sobotniego "Radiowego Domu Kultury" w godz. 13.35-13.45, niedzielny "Magazyn Bardzo Kulturalny" o godz. 19.00 w całości na żywo z Sopotu).

Festiwal tradycyjnie urozmaici wiele ciekawych imprez towarzyszących - m.in. spotkania z gwiazdami, warsztaty dla dzieci i młodzieży, dzień z reportażem radiowym, spektakle i recitale. Z okazji przypadającej w tym roku 220. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry przypomniane zostaną radiowe i telewizyjne realizacje dzieł komediopisarza, m.in. "Pan Jowialski" w reż. Aleksandra Zelwerowicza - słuchowisko, którego premiera miała miejsce 12 stycznia 1949 roku. Podczas Festiwalu będzie można również obejrzeć wystawę "Pamiątki Fredrowskie".

Na wszystkie pokazy i przesłuchania konkursowe oraz imprezy towarzyszące - wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji