Artykuły

Wrocław. Premiera "Ganymed goes Europe" niebawem

Teksty siedmiu autorów napisane do wybranych dzieł sztuki zaprezentują aktorzy w Muzeum Narodowym w ramach projektu "Ganymed goes Europe". Premiera 24 maja, a zaplanowano w sumie siedem spektakli.

Specjalnie do tego przedstawienia sprowadzono do Wrocławia dzieło Diego Velazqueza "Infantka" z Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Tekst do niego pod tytułem "Księżniczki! Płonące podszycie" napisała austriacka pisarka Elfride Jelinek, laureatka literackiej nagrody Nobla. Przedstawi go aktorka Hanna Konarowska.

Pozostałe obrazy, do których powstały teksty i spektakl, to dzieła wystawiane na stałe we wrocławskim muzeum. - Autorzy mieli prawo wybrać obraz. Zależało nam, by muzea bardziej się otworzyły i dawni mistrzowie malarstwa zyskali nowe spojrzenie - powiedziała na konferencji prasowej Jacqueline Kornmueller, reżyser spektaklu, który wyprodukowała austriacka grupa Wenn Es Soweit Ist.

Widzowie będą mogli wysłuchać tekstów między innymi autorstwa austriackich twórców Martina Pollacka (do obrazu Friedricha Philipsa Reinholda "Studium chmur"), Thomasa Glavinica (obraz "Ewa" Lucasa Cranacha Starszego), czy polskiego pisarza i eseisty Marka Bieńczyka (obraz Rajmunda Kanelby "Śpiąca rodzina"). Jeden z tekstów miał też napisać wybitny polski poeta Tadeusz Różewicz, ale z powodów zdrowotnych zrezygnował z udziału w projekcie.

Spektakl będzie się odbywał symultanicznie przy każdym dziele sztuki i w ciągu dwóch godzin będzie wielokrotnie powtarzany. To widz sam zdecyduje, w jakieś kolejności wysłucha poszczególnych monologów.

- Dla nas bardzo istotna jest taka próba integracji sztuk. Włączenie do tego literatury i aktorów nie zmieni naszego podstawowego zadania, ale spowoduje zbliżenie. Jeśli to się uda, to może to być początek innych inicjatyw. Nasi goście z Wiednia twierdzą, że u nich świetnie się ten projekt sprawdził, ludzie byli bardzo zainteresowani. Jak to wyjdzie u nas, zobaczymy. Cieszę się, że wiedeńska ekipa zaproponowała obraz "Infantka" Diego Velazqueza - powiedział Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Producent spektaklu Peter Wolf podkreślił, jaki był cel tego przedsięwzięcia: "Obraz Velazqueza się ożywił, gdy zestawiliśmy go z tekstem Jelinek. On potrzebuje takiego pośrednika, tłumacza, by widz mógł sobie wyrobić własne zdanie".

Ganymed goes Europe" to autorski projekt austriackiej grupy Wenn Es Soweit Ist, który był już prezentowany we wrześniu 2011 roku w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Po spektaklach w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie zorganizowany również w Muzeum Sztuki w Budapeszcie. Artyści z Wiednia w marcu 2014 roku mają zamiar ponownie wystawić go w swoim rodzinnym mieście, tym razem w języku polskim i węgierskim. Ma to być swoiste podsumowanie tego finansowanego z funduszy europejskich międzynarodowego projektu, którego nadrzędną ideą jest stworzenie nowoczesnej formuły łączącej w sobie trzy dziedziny sztuki: malarstwo, literaturę i teatr.

Premiera "Ganymed goes Europe" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu 24 maja, a kolejne spektakle: 31 maja, 7, 14, 21, 28 czerwca, 5 lipca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji