Artykuły

Lusławice. Wkrótce otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Uroczystym koncertem w wykonaniu światowej sławy skrzypaczki Anne-Sophie Mutter, której towarzyszyć będą młodzi muzycy z Polski i zagranicy, zainauguruje działalność 21 maja Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (woj. małopolskie).

- Tutaj w niewielkich Lusławicach powstało ważne miejsce, które będzie oddziaływać kulturalnie na cały rejon - ocenił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej inicjator przedsięwzięcia Krzysztof Penderecki.

Inwestycja wybudowana od podstaw w ciągu 16 miesięcy kosztowała blisko 65 mln zł z czego 50 mln będą stanowiły środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Resztę, po 5 mln zł, dołożyło województwo małopolskie, budżet państwa oraz Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego - Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu.

Jak podkreślił Penderecki, inwestycja otrzymała tak wysoką unijną dotację, wynoszącą 85 proc. całości kosztów, dlatego że powstała w niewielkim ośrodku, który dzięki nowemu obiektowi będzie oddziaływał kulturalnie na cały region.

- Zaczęliśmy już cykl koncertów - wszystkie miały pełną salę, jest nimi olbrzymie zainteresowanie. Przyjeżdżają ludzie z Krakowa, Tarnowa i tutaj z najbliższych okolic, do tej pory mieliśmy już cztery tysiące słuchaczy - podkreślił kompozytor.

Zgodnie z jego ideą Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach jest dedykowane artystycznie utalentowanej młodzieży z całej Europy. Pod okiem mistrzów swój warsztat będą tam wszechstronnie doskonalić młodzi instrumentaliści, wokaliści i dyrygenci.

- To właściwie jest kampus, one istnieją na całym świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie gościłem wielokrotnie jako wykładowca. Wydaje mi się, że takie miejsce jest bardzo potrzebne także u nas w Polsce - wyjaśnił.

Centrum zostało zaprojektowane jako wysokiej klasy, wielofunkcyjny obiekt muzyczny stwarzający możliwości wszechstronnego doskonalenia w dziedzinie muzyki, organizacji koncertów oraz kameralnych spektakli baletowych.

W ramach przedsięwzięcia wybudowano zespół budynków wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. "Sercem" obiektu jest nowoczesna sala koncertowa na 650 miejsc spełniająca najwyższe standardy akustyczne. Są też sale prób orkiestry i ćwiczeń baletowych.

Jak podkreślił dyrektor Centrum Adam Balas wykonana z naturalnych materiałów sala (dąb, świerk) spełnia najbardziej rygorystyczne światowe standardy w dziedzinie akustyki. - Takie sale spotyka się bardzo rzadko, w opinii wielu specjalistów jest to najlepsza tej wielkości sala koncertowa w Polsce - zaznaczył.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zostało utworzone na podstawie umowy zawartej we wrześniu 2005 r. między ministrem kultury a Stowarzyszeniem Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego. We wrześniu 2009 r. do współprowadzenia centrum przystąpiło dodatkowo W województwo małopolskie. Te trzy instytucje zobowiązały się do finansowania przedsięwzięcia.

W poniedziałek Centrum podpisało umowę z partnerem strategicznym i partnerem sali koncertowej, którym została Grupa Azoty z siedzibą w nieodległym Tarnowie. - Jest to dla nas historyczny moment, bo bez istotnego wparcia Grupy Azoty nie moglibyśmy rozwinąć naszej działalności - powiedział Penderecki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji