Artykuły

Poznań. W maju VI edycja Spotkań Teatralnych Bliscy Nieznajomi

Tegoroczna edycja Spotkań Teatralnych "Bliscy Nieznajomi" będzie poświęcona ojcostwu. W trakcie festiwalu organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu pokazanych zostanie siedem spektakli - poinformował we wtorek PAP dyrektor teatru Paweł Szkotak.

Temat tegorocznej edycji - "Ojcowie" - koncentruje się na jednostce i będzie dotyczył nie tylko biologicznego, ale także kulturowego wymiaru ojcostwa.

- Temat wydaje się poważny, chociażby z powodu ostatnich zmian społeczno-ekonomicznych, w których na nowo trzeba przemyśleć role mężczyzny we współczesnym świecie, a rola ojca jest dla mężczyzny istotna. Ale nie chodzi tylko o ojcostwo biologiczne to także dziedzictwo kulturowe naszych przodków i jego wpływ na nasze życie powiedział PAP dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Paweł Szkotak.

Festiwal rozpocznie się 24 maja performatywnym czytaniem tekstu Wojciecha Staszewskiego "Ojciec.PRL" a zakończy cztery dni później.

W czasie spotkań zaplanowano prapremierę sztuki "Piszczyk" Jana Czaplińskiego i Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka. Spektakl przygotował Teatr Polski w Poznaniu.

- Jest to nasza interpretacja dalszych losów Jana Piszczyka z filmu "Zezowate szczęście". Piszczyk jest jednym z naszych bohaterów narodowych i my pokażemy nowe jego ujęcie, pokażemy jak obecnie radziłby sobie Piszczyk w Polsce - powiedział PAP Szkotak.

Oprócz sztuk Teatru Polskiego w Poznaniu, podczas pięciu dni festiwalu będzie można zobaczyć spektakle Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Deutsches Theater z Berlina i Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Uzupełnieniem serii przedstawień będą projekcje seansów Teatru Telewizji: "Ojciec" Strindberga i "Moja córeczka" Różewicza.

Ideą Spotkań Teatralnych jest prezentacja ciekawych artystycznie osiągnięć scenicznych, oraz dyskusja wokół aktualnych problemów z zakresu historii, kultury i wzajemnych relacji między narodami Europy.

Festiwal ma charakter tematyczny. Pierwsza edycja odbywała się pod hasłem "Blizny historii", druga - "Wykluczeni", trzecia - "Święta rodzina?", czwarta "Herosi i heroiny", piąta - "Przechodnie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji