Artykuły

Zrobili ogólnopolską karierę, ale pozostali wierni Krakowowi

JERZY STUHR jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych krakowian w całej Polsce. Cała Polska pokochała ANNĘ DYMNĄ. KRZYSZTOF GLOBISZ mógłby nosić tytuł Anioła Krakowa. Dorotę Segdę publiczność poznała za sprawą tytułowej roli w filmie "Faustyna". Nie ma dziś Krakowa bez JERZEGO TRELI ani Jerzego Treli bez Krakowa. ANNA POLONY - dama polskiej sceny teatralnej

JERZY STUHR jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych krakowian w całej Polsce. Zapewnił sobie popularność za sprawą m.in. takich filmów jak: "Wodzirej" czy "Seksmisja". Wybitny aktor i reżyser ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, gdzie został później wykładowcą, a następnie sprawował funkcję rektora. Do jego największych zasług zalicza się wyciągnięcie szkoły z zadłużenia. Nikogo nie zdziwił więc fakt, że otrzymał "Laur Krakowa XXI wieku". To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest ludziom za szczególne zasługi dla miasta.

Cała Polska pokochała ANNĘ DYMNĄ za sprawą jej roli w słynnej komedii "Kochaj albo rzuć", w której zagrała Anię, córkę Pawlaka. Aktorkę możemy podziwiać od lat na deskach Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a w niedzelę, zawsze o godz. 12 spotkamy ją także w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego, gdzie od lat spotyka się z publicznością i prowadzi Salon Poezji, który cieszy się ogromną popularnością. Oprócz działalności artystycznej Anna Dymna poświęciła się prowadzeniu Fundacji "Mimo wszystko", działającej na rzecz niepełnosprawnych dzieci.

KRZYSZTOF GLOBISZ mógłby nosić tytuł Anioła Krakowa. Wszystko za sprawą filmu "Anioł w Krakowie", w którym zagrał istotę niebieską o wdzięcznym imieniu Giordano. Od anielskich skrzydeł woli jednak rower, którym porusza się zwykle po Krakowie. Jak przekonuje w jednym z wywiadów: ten środek lokomocji daje mu poczucie niezależności i wolności. Globisza możemy spotkać najczęściej w okolicach Narodowego Starego Teatru, gdzie pracuje i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, gdzie kształci kolejne pokolenia aktorów.

"To kobieta o twarzy niezwykle łagodnej, pięknej. To piękność uroczysta i ekscytująca". Tak o mieszkającej i pracującej w Krakowie aktorce DOROCIE SEGDZIE mówił kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz. Szeroka publiczność poznała ją za sprawą głośnej, tytułowej roli w filmie "Faustyna", a także dzięki dwóm popularnym serialom "Na dobre i na złe" i "Barwy szczęścia". Warszawa jej jednak nie pochłonęła. Dorota Segda pozostała w swoim rodzinnym Krakowie. Gra na scenie Narodowego Starego Teatru i wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Nie ma dziś Krakowa bez JERZEGO TRELI ani Jerzego Treli bez Krakowa. To bez wątpienia byty nierozłączne. Aktor jest bowiem związany z miastem od początku swojej aktorskiej kariery. Do dziś możemy go podziwiać na deskach Narodowego Starego Teatru i teatru STU. Wykłada też w PWST i podobnie jak Jerzy Stuhr był rektorem szkoły aktorskiej. Rok temu świętował 70. urodziny oraz 50-lecie pracy artystycznej. Z okazji jubileuszu Trela wystąpił w spektaklu "Rozmowy z diabłem", pokazywanym na deskach teatru STU.

ANNA POLONY - dama polskiej sceny teatralnej, aktorski Stradivarius, jak mówił o niej Konrad Swinarski. Wybitna aktorka to marka sama w sobie, także marka Krakowa, która związała swoje życie zawodowe z Narodowym Starym Teatrem i PWST. Nie musi grać w serialach ani pojawiać się w reklamach, by przypomnieć o swoim istnieniu szerokiej publiczności. Robi swoje i wciąż jest w najwyższej formie nie tylko na scenie, ale też i na planie filmu. Mogliśmy się o tym przekonać oglądając niedawno "Rewers".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji