Artykuły

Kraków. Dotknij Teatru. Zajrzyj za kurtynę, zwiedź zakamarki

Chociaż Międzynarodowy Dzień Teatru przypada 27 marca, to w tym roku w Krakowie dzięki akcji "Dotknij Teatru" świętować będziemy przez 10 dni. Rozpoczynamy 18, a kończymy 28 marca.

- Instytut Teatralny od trzech lat wspiera akcję "Dotknij Teatru". Z roku na rok staramy się poszerzyć obszar naszych działań. W tym roku po raz pierwszy udało nam się nakłonić teatry i instytucje kultury ze wszystkich województw. W ciągu 10 dni odbędzie się ponad 540 imprez w całym kraju, a będą to głównie spektakle, spotkania z twórcami, happeningi, warsztaty edukacyjne, koncerty - mówiła podczas prezentacji programu przedstawicielka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który koordynuje ogólnopolskie wydarzenia.

Co w Krakowie? Spektakle w promocyjnych cenach, konkursy, warsztaty dla aktorów, ale też dla uczniów, otwarte próby dla publiczności, zwiedzanie zakamarków teatrów, weselny happening i inne. Wymieńmy najciekawsze z wydarzeń, które stanowią świetną okazję do tego, żeby przyjrzeć się z bliska teatrom. Nawet dla tych, którzy na co dzień omijają je szerokim łukiem.

Barakah, Słowacki, Ludowy i Groteska

Teatr Barakah zaprasza na repertuarowy spektakl i dwa dramatoria, a Teatr im. Słowackiego oferuje promocyjne ceny na spektakle, które w tych dniach będą wystawiane (rezerwując miejsca, należy podać hasło: Dotknij Teatru). W Teatrze Ludowym po spektaklach będzie można oglądać zakamarki teatru oraz uczestniczyć w próbach otwartych premier przygotowywanych na Scenie pod Ratuszem - "Zabójca" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego we wtorek (18 marca) o godz. 18, podczas którego przewidziane jest również spotkanie z reżyserem i aktorami, oraz "Peggi Pickit widzi twarz Boga" w piątek (22 marca) o godz. 10. Dodatkowo na sobotę (23 marca) na godz. 11 zaplanowane są warsztaty teatralne, które poprowadzi Inka Dowlasz. W teatrze Groteska już tradycyjnie odbędzie się "Spektakl w ciemno".

Teatr bez pudła i Wesele w Barze Mlecznym

Pozostając w Nowej Hucie - w Łaźni Nowej, w środę 27 marca o godz. 19 odbędą się wykład performatywny, film, zwiedzanie kulis teatru i nie tylko, nazwane "Teatrem bez pudła". - Dla nas ten projekt "Dotknij Teatru" jest wyzwaniem do pokazania teatru z zupełnie innej strony, niż widzowie mają zazwyczaj okazję oglądać. Nie prezentujemy tego dnia spektakli, ale organizujemy specjalny wieczór, który będzie poświęcony bohaterom teatru, którzy zwykle są niewidoczni dla widzów. Chcemy pokazać pracę całego zespołu technicznego, który zaprezentuje się w bardzo niekonwencjonalnej formie. Stworzymy labirynt multimedialnych ekranów, gdzie widzowie będą krążyć po zapleczu, będą świadkami nie do końca realnych, bo w wirtualnym czasie, montaży i demontaży przestrzeni scenicznych spektakli - wyjaśniał podczas konferencji Bartosz Szydłowski, dyrektor Łaźni Nowej.

Teatr KTO od 18 do 20 marca przeprowadzi na Facebooku konkurs wiedzy o teatrze, w którym fani będą mogli wygrać bezpłatne wejściówki na spektakle. Ale jednym z najciekawszych wydarzeń może się okazać się "Wesele wg Teatru KTO", które rozpocznie się w środę (27 marca) o godz. 14. - Większość naszych spektakli pokazywana jest na ulicy, szczególnie w okresie letnim, dlatego Teatr KTO postanowił uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru na ulicy. Zorganizujemy happening. Korowód weselny wyruszy z Teatru KTO i będzie przemieszczał się ulicą Karmelicką, przez Rynek, do ulicy Grodzkiej, gdzie w Barze Mlecznym odbędzie się Wesele, czyli przyjęcie weselne. Powrót odbędzie się meleksami, a po drodze będziemy się zatrzymywali i próbowali wprowadzać widza, przechodnia w interakcje - mówiła Danuta Różycka z Teatru KTO.

Poczet Królów Polski i... jeleń w Muzeum Starego Teatru

Najwięcej dziać się będzie w Starym Teatrze. Na poniedziałek (18 marca) zaplanowana jest gra teatralno-radiowa "W tym domu czeka w uśpieniu zmarły Cthulhu" w reżyserii Michała Borczucha, która odbędzie się równocześnie w sali odnowionego muzeum, w którym zagościł jeleń, oraz na antenie Radiofonii. Od wtorku do piątku (19-22 marca) odbędą się warsztaty improwizacji "Wokół Króli", w których uczestniczyć będą cztery zespoły składające się z reżysera (czasem też dramaturga) oraz trójki aktorów Starego Teatru. Efekty ich pracy będzie można oglądać w otwartych pokazach dla publiczności, codziennie o godz. 18.

W sobotę i niedzielę (23 i 24 marca) odbędzie się zapowiadana premiera "Poczet Królów Polski" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. We wtorek (26 marca) przygotowano bezpłatne warsztaty przeznaczone dla nauczycieli i uczniów szkół średnich, w których mogą wziąć udział po wcześniejszym zapisaniu się. Dla uczestników warsztatów bilety na "PKP" będzie można nabyć w promocyjnej cenie. W środę (27 marca) w Starym Teatrze spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru specjalnie dla aktorów teatru przygotowuje Magda Szprecht, wstęp wolny. Po nim o godz. 19.15 odbędzie się premiera nagrania słuchowiska "Dumanowski".

Równocześnie w teatrze Bagatela rozpocznie się czytanie i spotkanie z reżyserką i aktorami, czyli Kompilacja Tekstów Irlandzkich w opracowaniu Katarzyny Deszcz. Całość zakończy przygotowywana we współpracy z Kołem Naukowym Performatyków UJ Noc Teatru - teatr Klasy B, czyli teatralne kino, w którym zobaczymy debiuty Starego. Oczywiście w towarzystwie jelenia. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji