Artykuły

Warszawa. Parlametarzyści vs kabareciarze

Parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji Polski wymusił na Telewizji Polskiej przeprosiny za emisję skeczu kabaretu Limo. Żąda też od KRRiT nałożenia na telewizję kary.

To nie żart, w Sejmie i Senacie naprawdę działa taki zespół. Powstał w marcu ub.r., liczy 39 członków - wszyscy z PiS.

Przewodniczącym jest poseł Andrzej Jaworski, etnolog i politolog z wykształcenia, były prezes Stoczni Gdańsk, szara eminencja PiS na Pomorzu.

Przez rok zespół podjął trzy inicjatywy - analizował "formalnoprawne i społeczne aspekty nieprzyznania TV TRWAM miejsca na multipleksie cyfrowym", podjął uchwały ws. usunięcia krzyży z pomieszczeń Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz próby zbezczeszczenia obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

W ostatni piątek po godz. 23 w cyklu "Tylko dla dorosłych" na antenie TVP 2 członkowie zespołu obejrzeli występ kabaretu Limo. I nie było im do śmiechu.

Abelard Giza, lider Limo, wygłosił na żywo monolog (tzw. popularny w Ameryce stand up), w którym przekonywał, że "papież to zwykły człowiek, który czasem puści bąka". - No tak. Normalnie. Zjada, przełyka, trawi. To nie zabierają tego anioły?! Nie, to jest zwykły facet - przekonywał widzów.

Giza wyśmiewał też radykalizm religijny. Zauważył, że wyznawcy islamu wysadzają w powietrze tych, którzy obrażą ich uczucia religijne. I wyobraził sobie, co by było, gdyby w Polsce w rolę terrorystek wcieliły się 90-letnie staruszki w moherowych beretach, z wózkami na warzywa. - Co by było, gdyby zamiast warzyw naładować tam trotylu? - żartował Giza.

Członkowie zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji zagotowali się: "TVP 2 po raz kolejny zafundowała widzom spektakl nienawiści i pogardy wobec osób starszych, niepełnosprawnych, osób wierzących i Kościoła katolickiego" - napisali w skardze do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Satyryk z Limo wydaje się szczerze zdziwiony protestem posłów PiS: - Robiłem już bardziej kontrowersyjne skecze.

W portalu Gazeta.pl komentował: - Zastanawiam, co dokładnie tych ludzi obraziło. To, że papież jest człowiekiem? Przecież nie odkrywam Ameryki. Papież jest facetem, i tyle, a fanatycy są moim zdaniem źli i nic tego nie zmieni.

Od piątku w obronie Abelarda Gizy stają kolejni satyrycy, politycy. A filmiki z ich skeczem w internecie notował setki tysięcy widzów.

Poseł Janusz Palikot pisze na blogu: "Jeśli [członkowie Limo] mogą być ukarani, to trzeba stanąć po ich stronie. Nawet jeśli komuś nie podoba się sam żart - oceniany wyłącznie w kategorii jakości satyry, bez związku z religią".

Krzysztof Materna, twórca telewizyjnych programów, które rozśmieszały pokolenia Polaków, łapie się za głowę: - To, że żart, łagodnie rzecz ujmując, słaby, staje się powodem oświadczeń polityków, świadczy tylko o polskiej paranoi.

Wojciech Zimiński, prowadzący "Szkło kontaktowe" w TVN 24, przyznaje, że w Polsce, w życiu satyrycznym, są tematy tabu: - Istnieją takie obszary, że tak powiem, niepisane, jak np. papież. Ale w tym przypadku nie jest przekonany, że to było jakieś chlubne pionierstwo.

Dowcip Limo śmieszy jednak np. Roberta Górskiego z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Górki jest lubiany na prawicy, bo często drwi z PO - np. wcielał się w postać premiera Tuska przekazującego fundusze unijne na hodowle lemingów w zoo.

- Dziwi mnie chaos, które ten skecz wywołał. Ale jeszcze bardziej dziwi mnie zespół parlamentarny o tak egzotycznej nazwie, który się po skeczu ujawnił - komentuje Górski.

W poniedziałek po południu TVP 2 ugięła się jednak przed zespołem posłów PiS i w specjalnym oświadczeniu przeprosiła za emisję występu Limo osoby "urażone jego treścią". Telewizja podkreśliła, że program emitowano na żywo. "Formuła ta zakłada także dużą swobodę wypowiedzi artysty kabaretowego, utrzymanej często w tonie ostrej, bezkompromisowej satyry z wykorzystaniem środków takich jak przerysowanie, przejaskrawienie czy świadomie wywołana kontrowersja" - napisało kierownictwo TVP 2.

Czy Krajowa Rada ukarze telewizję grzywną? W KRRiT powiedzieli nam, że o skardze posłów słyszeli, ale formalnie jeszcze do nich nie dotarła.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji