Artykuły

Zielona Góra. Jutro premiera "Snu nocy letniej"

Po dłuższej przerwie Teatr Lubuski powraca w swoim klasyczno-współczesnym stylu. Bo właśnie tak zapowiada się zielonogórska interpretacja szekspirowskiego "Snu nocy letniej", którego premierę zaplanowano na sobotę.

- Zaglądamy do labiryntu naszej wyobraźni. Emocji, lęków, sennych koszmarów. Dotykamy kwestii przemijania. Zastanawiamy się, jak żyć ze świadomością, że jedyne co w życiu pewne, to śmierć - opowiada Robert Czechowski, dyrektor Teatru Lubuskiej i reżyser najnowszej propozycji "Sen nocy letniej" [na zdjęciu próba].

Komedia ta, napisana pod koniec XVI w., jest jednym z pierwszych dzieł Williama Szekspira. Tego, czy powstała jako weselny balet na dworskie zaślubiny, czy też została napisana specjalnie dla królowej, nie rozstrzygnięto do dziś. Pewne jest jednak to, że "Sen nocy letniej" nie traci na aktualności i jest z powodzeniem grany przez czołowe polskie teatry.

Wyzwania podjął się także miejscowy Teatr Lubuski. Nie obejdzie się bez przemieszania konwencji: klasycznej (granej w kostiumach z epoki) i nowoczesnej, która odziera spektakl z szekspirowskiego baroku. Stroje, zaprojektowane przez Grupę Mixer, będą więc bardzo współczesne, nie wskazujące na płciowość bohaterów. Podobnie jak style teatralne, jak na "Sen nocy letniej" przystało, przenikać się będą światy: rzeczywisty z wyobrażonym, mitologicznym. Przypomnimy sobie historię zakochanych par, którym towarzyszą elfy i duchy. Sztuka tętni różnorodnymi uczuciami, co dla Szekspira typowe: pasją, trwogą, wstydem, namiętnością, miłosnym oczarowaniem i gwałtowną nienawiścią.

Do "Snu nocy letniej" reżyser Robert Czechowski zaangażował też amatorów. Wśród nich są osadzeni w zielonogórskim areszcie, Przemysław i Radosław. Śpiewają i grają w scenie rzemieślników. - Niech będzie jak u Szekspira, który widział w swoich sztukach zarówno profesjonalnych aktorów, jak i więźniów - mówi Czechowski.

Premiera "Snu nocy letniej" Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka w sobotę (23 lutego) o godz. 18. Kolejne spektakle w niedzielę o godz. 18, środę i czwartek o godz. 10. O bilety (w cenie od 30 zł do 60 zł) można pytać w kasie pod numerem tel.: 68 452 72 72.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji