Artykuły

Genet z naftaliny

ŚWIAT jako gra pozorów i po­zór jako fundament świata. Człowiek - mizerne odbicie sytuacji i życie - nędzny zbiór konwenansów, prawda jako fałsz i fałsz jako prawda. Nad wszystkim zwycięskie zło. Zło szla­chetne, zło jako wolność.

Cóż czyni dramaturg, mający tak dwoistą, by nie rzec schizofrenicz­ną wizję ludzkiej egzystencji? Po­tęguje paradoksy, by dążyć do nie­osiągalnej prawdy, ustawia lustro na gościńcu, by skonstatować, że odbija nie twarze a maski.

Tak, to Genet: przestępca i ge­niusz teatru, złodziej i mistrz awan­gardy, wyciągnięty z więzienia przez papieża egzystencjalizmu Sartre'a ku niekłamanemu pożytkowi tea­tru i literatury.

Po cóż wszystko przypominam? No, bo przypomniał sobie o Ge-necie nasz teatr, żywiący się zaw­sze cudzą awangardą w chwilach własnej niemocy, kokietujący smacz­kami literackimi, gdy dookoła głód sztuki na miarę czasu.

Teatr, rzecz jasna, ma prawo do takiego wyboru. Inna sprawa, jak to robi.

A robi źle tym razem, niepomny, że coś się już w świecie zdarzyło od 1949 roku, kiedy to "Ścisły nad­zór" zagrano pierwszy raz w Pary­żu. Robi wiec z namaszczeniem nu­worysza, z płytką fascynacją, z po­korą płynącą z nieudolności.

Oto prawdziwy dramat. Nie ten, który rozgrywa się w więziennej celi pomiędzy skazanymi i skazany­mi na siebie więźniami. Ale dra­mat inscenizatora. Romuald Szejd, rozmiłowany w literaturze francu­skiej, potknął się tym razem o rzecz najprostszą, o brak konsekwencji w czytaniu tego gęstego od znaczeń tekstu. Miotał się pomiędzy płytkim realizmem, dość pruderyjnym zre­sztą, płynącym z interpretacji bio­graficznej (Genet - więzień - ho­moseksualista) i naskórkowym egzystencjalizmem ("piekło to my").

Urodził hybrydę. Aktorów skazał na daleko idącą dowolność konwen­cji, nie osiągnąwszy jednorodnej poetyki scenicznej.

Tak odkurzony Genet, nawet w nowym, zręcznym przekładzie, niestety, pachnie naftaliną...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji