Artykuły

Warszawa. Koncert w wigilię 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego

W wigilię setnej rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, 24 stycznia 2013 r. o godz. 19 na Zamku Królewskim odbędzie się koncert zaprogramowany przez prof. Michała Bristigera.

Podczas wieczoru w interpretacji znakomitej grupy artystów - wśród nich Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, holenderskiego tenora Marcela Beekmana i wiolonczelisty Marcina Zdunika - wysłuchać będzie można arcydzieł autorstwa Lutosławskiego. W programie znajdzie się Muzyka żałobna z 1958 roku, utwór przełomowy w twórczości kompozytora, Morze z Pięciu pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny powstałych w tym samym czasie, stanowiących pierwszą próbę zastosowania przez Lutosławskiego jego nowego, indywidualnego języka muzycznego, niezwykłej urody Słowa tkane do słów Jeana-François Chabruna oraz wywiedzione z Debussy'owskiego motywu Grave na wiolonczelę i towarzyszący jej zespół kameralny.

Muzyce towarzyszyć będą fragmenty tekstów Paula Valéry'ego, Henriego Michaux oraz Cypriana Kamila Norwida czytane przez Maję Komorowską.

Bilety do nabycia w kasie Zamku Królewskiego w Warszawie w godzinach od 9.50 do 15.

PROGRAM KONCERTU:

24 stycznia 2013 r. Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie, g. 19:00

Koncert w wigilię 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego

Marcel Beekman - tenor, Roksana Wardenga - mezzosopran, Marcin Zdunik - wiolonczela Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Marek Moś - dyrygent

teksty czyta Maja Komorowska

w programie:

Witold Lutosławski - Muzyka żałobna

Witold Lutosławski - Morze z Pięciu pieśni na głos żeński i 30 instrumentów solowych do słów Kazimiery Iłłakowiczówny

Witold Lutosławski - Grave na wiolonczelę i 13 instrumentów smyczkowych

Witold Lutosławski - Paroles tissées na tenor, smyczki, harfę, fortepian i perkusję

WYKONAWCY:

MARCEL BEEKMAN. Artysta jest uznanym wykonawcą zarówno repertuaru barokowego oraz klasycznego, jak i współczesnego, koncertowego i operowego. Regularnie koncertuje w salach Amsterdamu, Londynu, Berlina, Paryża, Madrytu, Mediolanu, Nowego Jorku i Tokio, zapraszany jest też do udziału w festiwalach w Holandii, Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech, na Litwie i w Iranie. Wśród licznych dyrygentów, pod których batutą śpiewał, wymienić należy Williama Christie, Fransa Brüggena, Reinberta de Leeuw, Yakova Kreizberga, Jana Willema de Vriend, Kennetha Montgomery'ego, Jaapa van Zwedena, Reinharda Goebela, Leva Markiza czy Jurjena Hempela. Obszerny repertuar koncertowy Marcela Beekmana obejmuje dzieła Bacha i jemu współczesnych (Beekman otrzymał Golden Award za nagranie zrealizowane dla Deutsche Grammophon, na którym wykonał partię Ewangelisty w holenderskojęzycznej wersji Pasji wg św. Mateusza), motety solowe dla wysokiego głosu tenorowego Couperina, oratoria Händla, Haydna, Mozarta, Mendelssohna, Rossiniego, Orffa, Honeggera i Strawińskiego, ale też mniej popularne dzieła, takie jak Le vin herbé Franka Martina, Dies natalis Geralda Finziego, Serenade i Nocturne Benjamina Brittena lub Job Petera Maxwella Daviesa. Artysta chętnie wykonuje też utwory takich kompozytorów, jak Peter Schat, Claude Vivier oraz John Cage.

ROKSANA WARDENGA - mezzosopran, od 2008 roku studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Jana Ballarina. Jest finalistką Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego "W kręgu muzyki słowiańskiej" organizowanego przez jej rodzimą uczelnię. Laureatka X Międzyuczelnianego Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego, gdzie otrzymała nagrodę specjalną za wykonanie pieśni Ignacego Jana Paderewskiego. Bierze czynny udział w koncertach, recitalach oraz przedstawieniach operowych. W 2011 roku występowała na deskach Opery Śląskiej w przedstawieniu Suor Angelica Giacomo Pucciniego pod batutą Michała Klauzy, w reżyserii Wiesława Ochmana. Współpracuje z Filharmonią Śląską, dokonuje też nagrań dla Polskiego Radia Katowice. Brała udział w festiwalu Mikołowskie Dni Muzyki organizowanym przez dziekana Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Władysława Szymańskiego, wykonując Mszę Karla Jenkinsa pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

MARCIN ZDUNIK - zwycięzca i zdobywca Grand Prix na VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie Andrzeja Bauera oraz Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w klasie prof. Andrzeja Orkisza. Koncertuje w krajach Europy, USA i Korei, często prezentując własne opracowania i kompozycje. Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Filharmonii Berlińskiej, Rudolfinum w Pradze, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Teatru Ermitażu w Sankt Petersburgu, Filharmonii Westfalskiej (Konzerthaus Dortmund), Filharmonii Słowackiej w Bratysławie, Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Studia PR im. Witolda Lutosławskiego. W czerwcu 2009 roku ukazała się debiutancka płyta Marcina Zdunika zrealizowana z udziałem Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod kierownictwem Jana Staniendy zawierająca m.in. nagrania dwóch koncertów wiolonczelowych Josepha Haydna. Za płytę tę otrzymał nagrodę Fryderyk 2010.

MAREK MOŚ - dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO od czasu jej powstania, a także dyrektor artystyczny festiwalu Letnia Filharmonia AUKSO w Wigrach. Wybitny polski skrzypek i kameralista. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec. Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego - zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Z Kwartetem występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. w Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie. Płyty, w których nagraniu uczestniczy Marek Moś, zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody. Obecnie, oprócz prowadzenia działań koncertowych i nagraniowych, Marek Moś wykłada również w Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji