Artykuły

Warszawa. "Don Kiszot" wraca na afisz Dramatycznego

Teatr Dramatyczny zaprasza 11 i 12 stycznia na "Don Kiszota".

Don Kiszot to bezdomny z wyboru - sam wykluczył się ze społeczeństwa. Jego marzenie o rzeczywistości przybrało postać choroby.

Zapraszamy 11 i 12 stycznia o godzinie 19:30 do Teatru Dramatycznego

Występują: Adam Ferency, Mariusz Benoit, Dobromir Dymecki, Anna Kłos-Kleszczewska, Klara Bielawka, Małgorzata Niemirska, Krzysztof Ogłoza, Sławomir Grzymkowski.

Jak wirus Don Kiszot pojawia się w życiu innych ludzi, z ich własnymi obsesjami, by zarazić ich wielkimi i małymi pytaniami o człowieka. Na te pytania twórcy chcą znaleźć odpowiedź analizując kłamstwo, w jakim każdy z nas z łatwością może się zatracić. Pokazują, jak bardzo zapośredniczona jest nasza rzeczywistość i jak łatwo zagubić się we własnych projekcjach. Przedstawienie Macieja Podstawnego to wielopiętrowy eksperyment, któremu rytm nadają echa, odbicia i wariacje zdarzeń. Integralną częścią spektaklu są aktorskie prowokacje - rejestrowane kamerą performanse, które odbywają się tu i teraz, w okolicach Pałacu Kultury i Nauki wiosną 2010 roku.

Nasz spektakl nie jest adaptacją powieści Cervantesa. Wyszliśmy od dramatu Mateusza Pakuły opublikowanego w jego zbiorze dramatów, będącego rodzajem zabawy tą symboliczną postacią. - mówi reżyser Maciej Podstawny.

PRASA O SPEKTAKLU

Don Kiszot w warszawskim Teatrze Dramatycznym to mądra opowieść o idealiście, w którym nie ma zgody na świat. To też szkic o tym, że dziś nie ma już miejsca na opowiadanie o uczuciach i ideałach. /Dziennik Gazeta Prawna/

Szaleństwo Don Kiszota (Adam Ferency) jest emblematyczne. Bezdomny, kloszard, zapijaczony, cuchnący menel. To wskazując na takich jak on, mówi się najczęściej "nie ruszaj pana, dziecinko, to wariat". Coś tam bełkoce spuchniętymi wargami. Gdyby te same słowa wydobywały się z ust milszych, ładniejszych, czystszych, można by powiedzieć: poezja, przełamywanie ograniczeń języka, neolingwizm, gry meta-, post-, intertekstualne. /Gazeta Wyborcza/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji