Artykuły

Łódź. Kaczor, Rottenberg i inni w rocznicę stanu wojennego

W sobotę w dużej sali obrad rady miejskiej (ul. Piotrkowska 104) będzie trwać sympozjum "Panorama oporu. Wolna myśl, wolne słowo. 1976-1989". Odczyty wygłoszą m.in. prof. Andrzej Friszke, historyk, Kazimierz Kaczor, aktor, Anda Rottenberg, historyczka sztuki.

- Andrzej Osęka, żegnając Erazma Ciołka, napisał, że "o tej historii decydował nie tylko ruch mas, lecz także postawy indywidualnych osób. Nie instynkt stadny, lecz właśnie coś, co w człowieku osobiste i suwerenne, co jest dokładnie przeciwne teoriom o samotnym tłumie i wzajemnej obcości wyalienowanych jednostek" - mówi Tomasz A. Filipczak, prezes Łódzkiego Towarzystwa Inicjatyw Społecznych, które jutro w dużej sali obrad rady miejskiej (ul. Piotrkowska 104) organizuje sympozjum "Panorama oporu. Wolna myśl, wolne słowo. 1976-1989".

"Panorama oporu" zacznie się w sobotę o godz. 10.50. Głos zabiorą: prof. Andrzej Friszke, historyk, laureat nagrody "Polityki" oraz Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego za książkę "Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi" (godz. 11.10), Teresa Bogucka, dziennikarka i pisarka (godz. 11.35), Mirosław Chojecki, wydawca (godz. 12), Kazimierz Kaczor, aktor (godz. 12.25), Anda Rottenberg, historyczka sztuki (godz. 12.50), Kornel Morawiecki, przewodniczący Solidarności Walczącej (godz. 13.15), Radosław Peterman, historyk (godz. 13.40). Sympozjum będzie prowadzić Zdzisław Jaskuła, dyrektor Teatru Nowego.

W godz. 14.05-14.30 zostanie przeprowadzona rozmowa przez Skype z Andrzejem Poczobutem, działaczem mniejszości polskiej na Białorusi, a o godz. 16 zacznie się panel dyskusyjny z udziałem zgromadzonych.

Przez cały dzień w sali kinowej będą emitowane filmy Piotra Bikonta i Mirka Chojeckiego oraz cykl programów "Świadkowie nieznanych historii" Waldemara Wiśniewskiego, które podejmują nieznane, marginalizowane albo przemilczane wydarzenia z najnowszej historii Polski od niemieckiej okupacji po 1989 r.

Ostatnim punktem programu będzie koncert Olka Grotowskiego, wykonawcy wierszy Andrzeja Waligórskiego (godz. 18).

Ważnym elementem sobotniego przedsięwzięcia będzie otwarcie wystawy bibuły i filatelistyki podziemnej w dużej sali konferencyjnej. Złożą się na nią zbiory Krzysztofa Bronowskiego, Leszka Jaranowskiego, Andrzeja Jaworskiego, Zbigniewa Kowalewskiego.

- Dorobek polskiego podziemia jest fenomenem na skalę światową, to jest perła europejskiej kultury - twierdzi Filipczak. - A Krzysztof Bronowski dysponuje największym na świecie prywatnym zbiorem drugiego obiegu. To jest ponad milion stron. W innych krajach są katedry uniwersyteckie, które się zajmują badaniem tego typu publikacji. Nas w Polsce nie stać na prezentację takich zbiorów. One gdzieś są, ale martwe. Badacze i pasjonaci muszą się do nich przebijać. Zwykli ludzie nawet o nich nie wiedzą.

Wystawa będzie czynna do 14 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji