Artykuły

Ujrzana we śnie

Po raz pierwszy w Polsce odbyła się w poznańskim Teatrze Polskim premiera dramatu indyjskiego "Swapnawasawadatta" - w przek­ładzie "Ujrzana we śnie Wasawadatta" - przypisywane­go klasycznemu autorowi imieniem Bhasa, żyjącemu w III lub IV wieku naszej ery.

Słynny Kalidasa autor "Siakuntali", uważał Bhasę za jednego ze swych po­przedników. Kiedy w 1910 ro­ku odkryto w Indiach ręko­pis z tekstem 11 dramatów klasycznych, a krótko póź­niej dwa dalsze klasyczne dramaty, uczeni przypisali te utwory Bhasie. Spór o ich rzeczywiste autorstwo trwał przez wiele dziesięcioleci, czy jest ostatecznie rozstrzy­gnięty - nie wiemy.

Najwybitniejszym spośród tych utworów jest właśnie 6-aktowa "Swapnawasawadatta", skomplikowana, mis­terna opowieść o miłości, intrygach i wierności, która teraz doczekała się w Pozna­niu polskiej i europejskiej prapremiery. Artyści poz­nańscy podeszli do zadania bardzo poważnie, korzystając z konsultacji m.in. prof. Ma­rii Krzysztofa Byrskiego i dr Stanisława Tokarskiego, a także z pomocy kolegów in­dyjskich. Reżyserował Grze­gorz Mrówczyński, sceno­grafię przygotował M. Iwanowicz. Jak nas zapewnia dyr. Mrówczyński, insceni­zacja poznańska nie jest sty­listyczną imitacją teatru staroindyjskiego.

Dowiadujemy się też, że 6 kwietnia zespół poznański udaje się do Indii na goś­cinne występy z tym właśnie przedstawieniem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji