Artykuły

TVP Kultura. Grudzień z teatrem

W grudniu TVP Kultura zaplanowała m.in. miniprzegląd przedstawień Mikołaja Grabowskiego, "Klub kawalerów" w reż. Krystyny Jandy, a także Niedziele z... Laco Adamikiem i Januszem Gajosem.

TEATR W GRUDNIU W TVP KULTURA

4.12.

Emisja 20.25

Teatr Telewizji - Opis obyczajów czyli jak zwyczajnie wszędzie się złe mięsza do dobrego, reż. Mikołaj Grabowski (1990)

Spektakl przygotowany przez krakowski Teatr STU spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności, i został uznany za jedno z najlepszych przedstawień sezonu (prapremiera w marcu 1990 r.). Sukces był zaskakujący i tym większy, że literacką materię widowiska stanowił tekst zupełnie asceniczny - dzieło księdza Jędrzeja Kitowicza (1728-1804), które dla historyków i polonistów wciąż jest niewyczerpalnym źródłem wiadomości o życiu i zwyczajach XVIII stulecia. Dokładniej, scenariusz powstał na podstawie dwóch dzieł proboszcza z Rzeczycy - "Opis obyczajów za panowania Augusta III" oraz "Pamiętniki do panowania Augusta III i pierwszych lat Stanisława Augusta". Mikołaj Grabowski, twórca tego niezwykłego spektaklu, wprowadził na scenę aktorów ubranych we współczesne kostiumy. Posługując się tekstami pisanymi przeszło dwieście lat temu, tworzą zbiorowy Polaków portret własny - taki sam w czasach saskich i teraz. Partykularyzm, pieniactwo, skłonność do zbiorowych egzaltacji, obżarstwo, opilstwo - współcześnie przybierają może trochę inne formy, ale istota rzeczy pozostaje ta sama.

11.12

Emisja 20.25

Teatr Telewizji - Scenariusz dla trzech aktorów, reż. Mikołaj Grabowski (1988)

Telewizyjna rejestracja słynnego spektaklu w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. "Scenariusz dla trzech aktorów" powstał z myślą o konkretnych wykonawcach, a temat i sposób jego realizacji narzucali sami bohaterowie. Obserwując przez lata wspólnej pracy braci Grabowskich i Jana Peszka, Bogusław Schaeffer napisał sztukę o nich - dla nich. Prywatne konflikty, spory i dyskusje artystyczne, intymne pragnienia, pozy teatralne, kłótnie o zawodowe pryncypia - to wszystko stało się nagle groteskową wizją dzisiejszych ograniczeń twórczości scenicznej, sądem nad kulturą współczesną.

18.12

Emisja 20.25 (1 powtórka)

Teatr Telewizji - Opera Mleczana, reż. Mikołaj Grabowski (2004)

Dowcipny, zabawny, pomysłowy, inteligentny i przewrotny zarazem spektakl telewizyjny przeniesiony z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Za tworzywo libretta "Opery mleczanej" pióra Stanisława Radwana posłużyły teksty zamieszczone w "dymkach" wypowiadanych przez bohaterów rysunków Andrzeja Mleczki, znakomitego grafika i rysownika tropiącego w pracach publikowanych od dawna w różnych czasopismach, m.in. w "Polityce", absurdy otaczającej nas codzienności. Wiele z tych obrazków dobrze znamy i pamiętamy. Zobaczmy je znowu, tym razem ożywione! Stanisław Radwan napisał również muzykę do prezentowanych rysunków, trawestując pieśni, przyśpiewki, knajpiane szlagiery i operowe arie, zatem obrazków Mleczki możemy - po raz pierwszy! - posłuchać w brawurowym wykonaniu czwórki młodych aktorów.

25.12

Emisja 20.25

Teatr Telewizji - Klub kawalerów, reż. Krystyna Janda (2000)

To jedna z tych komedii (oprócz "Grubych ryb" i "Domu otwartego") która zapewniła Bałuckiemu stałą obecność w polskim repertuarze teatralnym. Napisany w 1890r. utwór nieustającą popularność zawdzięcza lekkiej, świetnie napisanej intrydze oraz znakomitym rolom, dającym aktorom możliwość prawdziwych popisów. Tematem "Klubu Kawalerów" jest potraktowany z przymrużeniem oka męski dylemat - żenić się czy nie...? Bohaterami są zatwardziali kawalerowie i kawalerowie "z odzysku", którzy pod wpływem wdzięków kobiecych tracą pewność, czy dalej chcą żyć w kawalerskim stanie. W przedstawieniu Krystyny Jandy tymi kawalerami są gwiazdy polskiego teatru i filmu, m.in. Jerzy Stuhr, Marcin Dorociński, Cezary Pazura, Zbigniew Zamachowski, Sławomir Orzechowski.

9.12

Niedziela z... Laco Adamikiem od godz. 17.10

Gościem tego wydania "Niedzieli z..." jest reżyser teatralny i filmowy, od lat związany z Teatrem Telewizji - Laco Adamik. W ramach pasma o godz. 19.45 Teatr Telewizji "Król Edyp" - jeden z najbardziej istotnych dramatów w dziejach ludzkości, w inscenizacji Adamika, ze znakomitą obsadą wybitnych aktorów krakowskich. O godz. 19.45 zapraszamy na "Piosenki Władysława Szpilmana". Spotkanie z Laco Adamikiem zakończymy o godz. 21.00 jego filmem "Cham" opowiadającym o konfrontacji dwóch postaw życiowych.

30.12

Niedziela z Januszem Gajosem - 30.12, od godz. 17.50

Gościem ostatniej Niedzieli z... w 2012 roku będzie Janusz Gajos, wybitny aktor filmowy i teatralny. Zawodowa droga Janusza Gajosa to zawirowania, przestoje i próby wydostawania się z szufladek, w które tak łatwo trafiają aktorzy. Zwycięsko poradził sobie jednak i z przyklejoną na samym początku do niego rolą Janka z "Czterech pancernych i psa". jak i woźnego Tureckiego z "Kabaretu Olgi Lipińskiej". Na nowo odkrył go Kazimierz Kutz, proponując rolę w "Opowieściach Hollywoodu" Christophera Hamptona. Gajos zagrał w niej Ödöna von Horvatha, zyskując pochwały m.in. Tadeusza Łomnickiego. Dziś uznawany jest za jednego z najciekawszych i najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Jest w zespole Teatru Narodowego w Warszawie, w 2010 roku otrzymał Wielką Nagrodę Festiwalu Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie, znakomite role filmowe stworzył m.in. u Janusza Morgensterna w "Żółtym szaliku", "Wygranym" Wiesława Saniewskiego czy "Układzie zamkniętym" Ryszarda Bugajskiego. W ramach pasma Niedziela z zobaczymy go w filmie Janusza Kondratiuka "Big Bang" o godz. 18.25 oraz spektaklu w reżyserii Andrzeja Wajdy "Bigda idzie!" o godz. 20.50.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji