Artykuły

Poznań. Festiwal Szmery Szepty Trajektorie

Wykładem o anatomii książki rozpocznie się w piątek pierwsza edycja Festiwalu Literackiego Szepty Szmery Trajektorie. Aż do 13 grudnia w Strefie Kultywator będą pojawiali się m.in. prozaicy, poeci, raperzy, graficy, aktorzy i tancerze.

W czasie festiwalu odbędą się nie tylko spotkania autorskie, ale także wykłady, inscenizowane czytania dramatów, warsztaty literackie i teatralne, w tym takie, które zostały przygotowane dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo.

Pomysłodawczyni festiwalu, Joanna Szustopol zwraca uwagę przede wszystkim na obecność tego, co do tej pory nie było znane szerszej publiczności. - Będziemy promować młodych twórców, tworzymy festiwal przeznaczony dla wszystkich poznaniaków. Chcemy zachęcić do uczestnictwa młodszych i starszych, przygotowaliśmy także warsztaty przeznaczone specjalnie dla osób na co dzień wykluczanych. Mowa tu o warsztatach, które 25 listopada poprowadzi Patrycja Bartoszak, na co dzień prowadząca teatr terapeutyczny w Domu Kultury Praga w Warszawie. Warsztat "Słowo w teatrze" przeznaczony będzie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, a "Tekst w teatrze" dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Zamiast znanej i sprawdzonej konwencji spotkań z literatami i rozmowy z nimi, organizatorzy proponują szeroki wybór specjalistycznych wykładów i warsztatów, a program uzupełniają wydarzeniami z pogranicza teatru i tańca. Na otwarciu festiwalu pojawi się wykład i dwa warsztaty poświęcone budowie książki prowadzone przez Ludwikę Hawryszuk i Martę Magierecką. - Chcę porozmawiać z uczestnikami warsztatu o kostiumie teatralnym jako o metaforze tekstu - mówi Marta Magierecka. - Nauczymy się wspólnie, jak w tekście literackim szukać wskazówek co do tego, jak stworzyć kostium teatralny. W warsztacie mogą wziąć udział także osoby, które nie posiadają żadnych umiejętności plastycznych.

Festiwal Szmery Szepty Trajektorie pozwoli nam się także zapoznać z literaturą i kinem Dalekiego Wschodu, które dla wielu poznaniaków są zupełnie egzotyczne. Dowiemy się, kto jest japońskim Arthurem Conanem Doylem, posłuchamy o kontrkulturowym kinie lat 60-tych i 70-tych w Kraju Kwitnącej Wiśni i zmierzymy się z krytyką globalizacji autorstwa Guo Xiaolu.

Wśród innych ciekawych wydarzeń znajdą się warsztaty aktorskie dla dzieci i młodzieży, warsztaty tworzenia hipertekstu i poezji generatywnej, spotkanie z baśniami świata, warsztat kaligrafii, performatywne czytanie prozy i dramatów - Gombrowicza, Witkacego, Cortazara Schulza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji