Artykuły

Śmieszna twarz Europy

- Czy to twoja żona? - krzyczy wściekła kobieta. - Nie - pada zdecydowana odpowiedź zażywnego czterdziestolatka. - Ależ tak. To jest jego żona - gwałtownie reaguje drugi mężczyzna. - Tylko zapomniał jak ona wygląda. To nie wymiana zdań podczas ćwiczeń z negocjacji, ale rozmowa bohaterów farsy Edwarda Taylora "Unia bez tajemnic"

Bohaterem sztuki nadwornego dra­maturga radiowej BBC, we Wrocła­wiu znanego dzięki "Pomysłowi na morderstwo" wystawianemu przez Teatr Poniedziałkowy, jest sir Clive Partridge. Sprawny negocjator i wytrawny dyploma­ta, urzędnik Komisji Wspólnego Rynku właśnie ma zostać powołany na stanowi­sko jej przewodniczącego. Z tej okazji do jego paryskiego apartamentu zjeżdża się brukselska wierchuszka, zjawia się także żona Partridge'a. - To czarny dzień w ży­ciu urzędnika, bo oprócz szefa i żony, po­jawia się także jego kochanka, właściciel­ka mieszkania, które zajmuje, a w dodat­ku giną gdzieś garnitury - zapowiada re­żyser.

Premiera przedstawienia świadomie zo­stała zestawiona z naszym wejściem w struktury Unii Europejskiej. Jednak tym razem nie padnie nawet słowo o twardych negocjacjach czy braku przystosowania na­szego prawa do unijnych przepisów. - podkreśla Sławiński. - Humorystyczna perspektywa, z której patrzymy na Unię Europejską, sprzyja oswajaniu nadciągają­cego "widma" i postrzeganiu go w ludz­kich wymiarach - podkreśla Sławiński.

Akcja przedstawienia pełna jest zaska­kujących zwrotów akcji, sytuacyjnego hu­moru i dowcipnych dialogów. Nie ustępują im charakterystyczne postaci z tempera­mentem poprowadzone przez aktorów Te­atru Polskiego. - To artyści o niezwykłych predyspozycjach komediowych, z ogrom­nym doświadczeniem, które przy kolej­nych naszych wspólnych przedsięwzię­ciach procentują - zaznacza Marcin Sła­wiński, który na Scenie Kameralnej przy­gotowuje już trzeci spektakl. Poprzednie -"Wszystko w rodzinie" i "Szalone nożyczki", mimo lat jakie minęły od ich premier, ciągle cieszą się olbrzymią popularnością. Przedstawienie powstało we współpracy wrocławskiego Teatru Polskiego i Teatru Poniedziałkowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji