Artykuły

Bielsko-Biała. Tomaszuk oczyszczony z zarzutów

W ubiegły czwartek 28 lipca 2005 r. Sąd Okręgowy w Bielsku Białej uniewinnił Piotra Tomaszuka, wybitnego reżysera i twórcę Teatru Wierszalin, od zarzutu poświadczenia nieprawdy w dokumentach personalnych, którego miał się dopuścić podczas pełnienia obowiązków dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Banialuka. Wyrok jest prawomocny.

Tym samym kończy się niesławna, trwająca ponad dwa lata historia oskarżeń kierowanych przeciwko Tomaszukowi i jego współpracownikom, przez prezydenta Bielska Białej Jacka Krywulta. Warto zwrócić uwagę na to, że czwartkowe orzeczenie prócz skutków prawnych będzie miało jeszcze inny finansowy wymiar dla budżetu miasta.

Przypomnijmy, że w lipcu 2003 r. prezydent Bielska Białej Jacek Krywult w trybie natychmiastowym rozwiązał z Tomaszukiem kontrakt menedżerski o kierowanie Teatrem Banialuka zawartym w 2001 r. Kontrakt miał obowiązywać do 2006 r. Jego bezpodstawne rozwiązanie może mieć fatalne następstwa. Otóż tytułem odszkodowania Miasto będzie musiało wypłacić byłemu dyrektorowi aż 75% całości wynagrodzenia, które miało być mu wypłacane do końca kontraktu, czyli do 2006 r. Wraz z odsetkami i kosztami procesu sądowego będzie to niebagatelna kwota.

Tomasz Ficoń - rzecznik Urzędu Miejskiego wyjaśniał w lipcu 2003 r. " decyzja o rozwiązaniu kontraktu zapadła po przeprowadzonej w Teatrze na zlecenie Urzędu Miejskiego kontroli wewnętrznej". Zdaniem urzędników miała ona wykazać między innymi działanie Tomaszuka na szkodę teatru, niegospodarność, naruszenie ustawy o rachunkowości, ustawy o zamówieniach publicznych etc. "Wyniki kontroli to manipulowanie faktami. Teatr jest w dobrej kondycji ekonomicznej i artystycznej. Prawdziwym powodem mojego zwolnienia jest arogancja urzędników, którym wydaje się, że w demokratycznym kraju miastem i instytucjami kultury można nadal rządzić jak PGR'owskim folwarkiem. Prezydent Krywult będzie się bardzo się starał, by zerwanie umowy nastąpiło z mojej winy" - mówił w lipcu 2003 r. Tomaszuk.

W czerwcu 2004 r. rzeczniczka bielskiej policji Urszula Szatkowska poinformowała media, że policja wystąpiła z wnioskiem do bielskiej Prokuratury Rejonowej o umorzenie postępowania w sprawie zarzutów o niegospodarność, której Piotr Tomaszuk miał się dopuścić w Teatrze Banialuka. W materiale dowodowym, policja nie znalazła potwierdzenia dla oskarżeń stawianych mu przez bielski Magistrat.

W lipcu 2003 wpłynęło do bielskiej Prokuratury doniesienie Tomaszuka przeciwko prezydentowi Krywultowi. Były dyrektor zarzucił Krywultowi próbę szantażu. "Chciałem dać panu dyrektorowi szansę - mówił wówczas w Radiu Bielsko prezydent Krywult - Moja propozycja była następująca: naprawienie szkód i dymisja. Za to ja miałem nie przekazywać sprawy do prokuratury". "Sednem tej propozycji - wyjaśniał na konferencji prasowej Tomaszuk - było wymuszenie na mnie jednostronnego wypowiedzenia obowiązującego kontraktu, czyli odstąpienie od roszczeń finansowych wobec Miasta". Bielska prokuratura nie dopatrzyła się jednak znamion szantażu i odstąpiła od wszczęcia postępowania w tej sprawie.

Komentując czwartkowy wyrok Tomaszuk powiedział: "Włożyłem w bielski Teatr mnóstwo pracy, związałem się z miastem i ludźmi, z którymi współpracowałem. Odwołano mnie w atmosferze skandalu, wylewając na mnie kubeł pomyj. Ciekaw jestem, kto teraz przyzna się do błędu, kto teraz zje tę żabę".

***

Piotr Tomaszuk został uhonorowany w Polsce najważniejszymi nagrodami za reżyserię teatralną - między innymi: im. Konrada Swinarskiego, im. Leona Schillera, Krytyków Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Jest autorem nagradzanych sztuk teatralnych i scenariuszy radiowych. Współpracował wielokrotnie z Teatrem Telewizji.

Teatr Wierszalin - jest trzykrotnym laureatem "Fringe First" - nagrody międzynarodowego festiwalu teatralnego w Edynburgu.

W sierpniu br. Tomaszuk wraz z Wierszalinem wystawi spektakl Święty Edyp na deskach Workshop Theatre na Festiwalu Fringe w Edynburgu a we wrześniu wyjedzie do Nowego Jorku na zaproszenie światowej sławy teatru La Mamma. Od czerwca Tomaszuk pracuje nad nowym spektaklem opartym o własny tekst pt. " Bóg Niżyński". Sztuka zostanie opublikowana w październikowym numerze miesięcznika "Dialog".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji