Artykuły

Katowice. Konkurs na jednoaktówkę po śląsku

Może być zabawnie albo całkiem poważnie. Historię można zmyślić albo oprzeć się na prawdziwych wydarzeniach. Byleby było po śląsku i dobrze napisane. Ogłaszamy drugą edycję konkursu na jednoaktówkę po śląsku.

Konkurs wymyślił w ubiegłym roku dramaturg i reżyser Ingmar Villqist. Gdy inni zastanawiali się, czy śląski w ogóle można nazywać językiem, on postanowił sprawdzić go w działaniu, i to na niełatwym, bo teatralnym gruncie. Wcale nie w ujęciu kabaretowym. Zaproponował konkurs na dramat w jednym akcie napisany po śląsku. Przez jakiś czas zgłoszeń nie było wcale, ale gdy termin ich przyjmowania już zbliżał się do końca, nagle przyszła cała masa. W sumie nadesłano aż 37 prac. - Byliśmy bardzo zadowoleni z liczby zgłoszonych do konkursu prac. To, co mnie najbardziej zaskoczyło, to ich wysoki poziom i rozległa tematyka podejmowana przez autorów. Dramat to przecież bardzo trudna forma. Ma się do dyspozycji tylko dialog i trzeba w nim zawrzeć wszelkie potrzebne informacje, wyrazić emocje bohaterów, opisać czas i miejsce akcji. Niezły sprawdzian dla języka - mówi Villqist.

W ubiegłym roku za najlepszą jednoaktówkę uznano "Bysuch s Rajchu" Romana Gatysa. Niebawem ona i inne szczególnie docenione przez jury prace zostaną wydane w formie książkowej. A już teraz w szranki stanąć mogą kolejni chętni. Ingmar Villqist, agencja Imago Public Relations i katowicka "Gazeta Wyborcza" ogłaszają drugą edycję konkursu.

- Bardzo prosimy, żeby teksty nie przekraczały dziesięciu stron maszynopisu, a liczba osób biorących w nich udział została ograniczona do czterech. Jeśli chodzi o tematykę, obowiązuje całkowita dowolność. Niech piszący sami zdecydują, co jest dla nich najważniejsze - mówi Villqist.

Na jednoaktówki czekamy do 30 listopada. Można je wysyłać na adres jednoaktowka@imagopr.pl. Wszystkie oceni jury, w którym prócz pomysłodawcy przedsięwzięcia zasiądą także Mirosław Neinert, Robert Talarczyk, Piotr Zaczkowski i Waldemar Szymczyk. Werdykt zostanie ogłoszony w drugiej połowie grudnia podczas uroczystej gali w teatrze Korez, podczas której trzy najlepsze prace zostaną odczytane przez znakomitych śląskich aktorów. Na zwycięzców czekają także nagrody pieniężne, szczegóły w regulaminie konkursu.

Partnerami konkursu są Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów i Śląski Urząd Marszałkowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji