Artykuły

Warszawa. Wkrótce książka rozmów z Hanuszkiewiczem

Na początku listopada w wydawnictwie Prószyński i S-ka ukaże się książka "Kobieto!Boski diable", która jest zapisem rozmów obyczajowych prowadzonych z Adamem Hanuszkiewiczem przez Renatę Dymną i Janusza B. Roszkowskiego.

Adam Hanuszkiewicz mawiał, że lepiej niż na teatrze zna się tylko na kobietach. Czterokrotnie żonaty, był ich miłośnikiem i wyrafinowanym koneserem. W książce opowiada o swoich przemyśleniach dotyczących odwiecznego obcowania płci i dylematów miłości, zdrady i seksu. Rozmawia niezwykle szczerze o kobietach na scenie i w życiu prywatnym, w polityce i w sztuce, w filmie i modzie. Są to również przemyślenia o relacjach kobiet z mężczyznami w minionym wieku i czasach, które dopiero nadchodzą.

*

DEFINICJE HANUSZKIEWICZA

MAŁŻEŃSTWO

loteria bez szans na wygraną

PRZYJAŹŃ

egoizm intelektu

KOBIETA, MĘŹCZYZNA

śmieszne formy ograniczające człowieka

PO CO SIĘ SPOTYKAJĄ?

żeby się nawzajem od siebie uczyć kobiecości

i męskości

ZDRADA

nieistotna, ale życie po zdradzie

SEKS

erotyka bez miłości

DZIECI

dla kobiety kreatywny, stabilizujący konkret,

dla mężczyzny abstrakcja do skonkretyzowania

**

Adam Hanuszkiewicz (1924-2011) - jeden z najznakomitszych inscenizatorów polskiego teatru XX wieku, drugi po Wojciechu Bogusławskim tak znaczący kreator Teatru Narodowego i legendarny dyrektor. Jego hondy z "Balladyny" i drabina z "Kordiana" przeszły do podręczników historii teatru.

**

Renata Dymna przez osiemnaście lat była kierownikiem literackim w Teatrze Nowym Adama Hanuszkiewicza. Wcześniej pracowała w teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Trzech Panów H. ukształtowało ją dla teatru - Hebanowski, Hübner i Hanuszkiewicz. Dziennikarka, autorka filmów dokumentalnych. Zajmuje się reżyserią, psychologią (jest mediatorem) i historią obyczaju. Prowadzi autorskie zajęcia KOD (Kultura. Obyczaj. Dramat) dla studentów. Powołała do życia Piwnicę Warszawską, w której królował duch krakowski. Jest miłośniczką Krakowa i podróży na Wschód. Prywatnie ważni są dla niej przyjaciele i dwie córki.

**

Janusz B. Roszkowski - poeta, prozaik, eseista oraz tłumacz literatury szwedzkiej. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Toruńskim oraz język i literaturę szwedzką na Uniwersytecie Królewskim w Sztokholmie. Debiutował jako poeta w 1965 roku na łamach dwutygodnika "Współczesność". Długoletni członek Związku Literatów Polskich w Warszawie, obecnie niestowarzyszony i od 2007 roku zamieszkały w Iwoniczu-Zdroju. Z przekładów z literatury szwedzkiej najbardziej znane są te związane z twórczością Augusta Strindberga-skandalisty: "Spowiedź szaleńca", "Listy miłosne i nienawistne", "Historie małżeńskie".

**

Promocja książki odbędzie się w poniedziałek, 12 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Kamienica na Scenie Warsza z udziałem aktorów, których debiuty i losy związane były z teatrem Hanuszkiewicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji