Artykuły

Poznań. Prapremiera "Firmy" w Nowym

Historię zmian polskich kolei w ostatnich dwudziestu latach zaprezentuje 6 października Teatr Nowy w Poznaniu w spektaklu "Firma" Pawła Demirskiego i w reżyserii Moniki Strzępki. Jest to opowieść ocierająca się o ekonomiczny i modernizacyjny thriller - zapowiadają twórcy.

- Poprzez pryzmat tego co działo się z komercjalizacją PKP i podziałem na 186 spółek chcemy pokazać to co dzieje się w Polsce, gdzie tak naprawdę robi się w Polsce politykę i skąd biorą się w Polsce liczne afery - powiedział we wtorek autor dramatu Paweł Demirski.

W sztuce występują postaci związane z kolejami w tym minister, który zmienia zapisy ustawy o PKP. - To nie jest przedstawienie o PKP. Jak zaczęliśmy się sprawą interesować to okazało się, że przy podziale kolei dochodziło do wielu nieprawidłowości. Zrozumieliśmy, że czego byśmy się nie dotknęli to afera goni aferę, przekręt goni przekręt i tak jest w innych sprawach, gdzie uwłaszczane jest mienie państwowe - powiedziała reżyser spektaklu Monika Strzępka.

Przedstawienie uzupełnia program, na którym są opisy największych afer, do których doszło w ostatnich latach w Polsce - m.in. tzw. afery gruntowej Samoobrony, tzw. afery przeciekowej o kresu rządów PiS czy tzw. afery hazardowej w czasach rządów PO.

W sztuce, która będzie wystawiana na Dużej Scenie Teatru Nowego, wystąpią: Antonina Choroszy, Sława Kwaśniewska, Małgorzata Łodej - Stachowiak, Marta Szumiej, Radosław Elis, Grzegorz Gołaszewski, Mateusz Ławrynowicz, Aleksander Machalica i gościnnie Michał Opaliński. Scenografię i kostiumy przygotowała Michał Krochowiec, a muzykę przygotował Piotr Suświłło.

Monika Strzępka studiowała na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Warszawie. Debiutowała "Polaroidami" Marka Ravenhilla na Scenie Polskiej w Czeskim Cieszynie (2004). Od roku 2006 tworzy duet realizatorski wraz z Pawłem Demirskim i reżyseruje jego dramaty.

Paweł Demirski dramatopisarz i dramaturg. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2003-2006 był kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże w Gdańsku, od roku 2004 rozpoczął realizację projektu artystyczno-społecznego pod hasłem Szybki Teatr Miejski - cyklu opartych na materiałach dokumentalnych, nagraniach rozmów i prywatnych zapiskach przedstawień w niekonwencjonalnych z reguły przestrzeniach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji