Artykuły

Powracające pytania

Akcja napisanej w 1836 ro­ku sztuki "Leonce i Lena" rozgrywa się w baśniowym świecie. Młody książę Leonce z kró­lestwa Popo nie może znieść ma­razmu panującego na dworze swo­jego ojca. Gdy dowiaduje się, że ma poślubić księżniczkę Lenę z kró­lestwa Pipi, postanawia uciec z do­mu. Także księżniczka przed mał­żeństwem z nieznajomym, ratuje się ucieczką. Każde z nich jest out­siderem, nieprzystosowanym do życia w świecie, który ich otacza. Georg Buchner znany jest głów­nie jako autor "Woyzecka" gosz­czącego ostatnio dość często na polskich scenach. Komedię "Le­once i Lena" napisał w wieku dwudziestu trzech lat, rok przed śmiercią na tyfus. Utwór ten miał być nie tylko satyrą na mechani­zmy władzy, ale także swoistym pożegnaniem z romantyzmem. Buchner udowodnił nim, że był jednym z najlepiej zapowiadają­cych się dramatopisarzy swoich czasów - wyjątkowo umiejętnie łączył niezwykłą erudycję z wyobraźnią i wrażliwością.

Twórcy spektaklu chcą opowie­dzieć o pokoleniu młodych Pola­ków opuszczających dom w po­szukiwaniu pracy za granicą. Przy­pominają oni romantyczną mło­dzież ironicznie sportretowaną przez Buchnera. "Leonce i Lena" stawia także pytanie, na ile potra­fimy pozostać autentyczni w star­ciu ze współczesnymi sposoba­mi na życie.

Dwudziestosiedmioletni reży­ser, Michał Borczuch, jest absol­wentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i studentem reżyserii krakowskiej PWST. Ma na swoim koncie spektakle zrealizo­wane w ramach festiwalu "baz@art": "Komponenty" Małgo­rzaty Owsiany oraz "Ciemno wszę­dzie" Pawła Sali. Wyreżyserował także "Małego człowieka do wiel­kich interesów" Fredry w Teatrze Starym w Krakowie.

W spektaklu występują: Maja Hirsch, Dominika Kluźniak, Hen­ryk Niebudek, Krzysztof Zarzecki i inni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji