Artykuły

Powrót Profesora Pimki

Premiera "Ferdydurke" odbyta się 4 lata temu na najważniejszym festiwalu teatru alternatywnego "Konfrontacje" w Lublinie. Przez dwa następne lata sztuka objechała wszystkie prestiżowe konkursy teatralne w Polsce, na każdym zdobywając nagrody. W 2001 roku spektakl otrzymał Fringe First w Edynburgu. Dawno już żadnej z adaptacji powieści Gombrowicza nie towarzyszyły tak gorące reakcje zarówno krytyków, jak i publiczności.

Przedstawienie - owoc współpracy Teatru Provisorium i Kompanii Teatr z Lublina - jest zrealizowany w niezwykle prosty sposób, a jego siłą jest aktorstwo. Scenę ograniczono do kilku metrów kwadratowych - cała przestrzeń to sześciokąt, wyznaczony przez kilka drewnianych desek. W środku stoi stara szkolna ława, nie ma żadnych rekwizytów poza jednym oknem. Na scenie jest tylko czterech mężczyzn.

Jacek Brzeziński i Janusz Opryński z Provisorium oraz Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica i Michał Zgiet z Kompanii Teatr spotkali się 6 lat temu. Trzech absolwentów Wydziału Lalkarskiego warszawskiej PWST stworzyło od 1995 roku prywatną grupę teatralną, dwóch pozostałych od dawna związanych było z jednym z najważniejszych teatrów alternatywnych, którego korzenie sięgają jeszcze lat 70. Pierwszym ich wspólnym spektaklem był "Koniec wieku", kolejnym - "Ferdydurke" oraz "Sceny z życia Mitteleuropy" według Musilowskiej powieści "Niepokoje wychowanka Törlessa".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji