Artykuły

Białystok. Wielki sukces "Korczaka" w Sachsenhausen

Owacją na stojąco zakończył się sobotni (1 września) występ artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej, którzy na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen zaprezentowali koncertową wersję musicalu "Korczak".

Niemiecka publiczność blisko 50-minutowy występ przyjęła ze łzami wzruszenia i przez długi czas nie pozwalała im zejść ze sceny.

Nie było innego wyjścia - Tadeusz Płatek, dyrygent i kierownik muzyczny musicalu zgodził się na wykonanie bisu.

- Dało się odczuć wielkie wzruszenie zarówno nasze jak i publiczności - mówi Damian Aleksander, odtwórca tytułowej roli. - Wielu widzów płakało. To pokazuje, że ten wielonarodowy projekt, gdzie Polacy wykonują napisany przez Anglików musical w obozie koncentracyjnym w Niemczech, przed tamtejszą publicznością pokazuje uniwersalność postaci Korczaka i jego przesłania. Że Korczak i jego dzieci to nie tylko martyrologiczne wspomnienie ale wielobarwne pełnokrwiste postaci.

Artyści OiFP wystąpili na zaproszenie Muzeum i Miejsca Pamięci Sachsenhausen (Oranienburg, koło Berlina). Do Niemiec już w piątek nad ranem wyruszył 45 osobowy zespół dziecięcy ( w wieku od 10 do 16 lat), członkowie orkiestry i chóru OiFP z Damianem Aleksandrem (który wykonuje tytułową rolę Janusza Korczaka) na czele. W sumie ponad sto osób.

Artyści zaprezentowali tam najważniejsze utwory z musicalu, którego premiera zaplanowana jest na 29 września 2012 roku w Białymstoku, w drugim dniu uroczystości związanych z otwarciem nowego gmachu OiFP przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku.

Przypomnijmy, że musical "Korczak" swoją premierę miał w sierpniu ubiegłego roku na londyńskim West Endzie. Jego twórcami są Chris Williams (kompozytor) oraz Nick Stimson (autor libretta). Reżyserem polskiej wersji spektaklu jest dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki Roberto Skolmowski, autor kilkudziesięciu oryginalnych realizacji widowisk operowych, musicali, operetek i inscenizowanych koncertów. W projekcie towarzyszą mu znani polscy artyści - śpiewacy, aktorzy i muzycy. W rolę Janusza Korczaka wcielają się aktorzy i piosenkarze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie - Damian Aleksander oraz Tomasz Steciuk. Kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Płatek, autorem scenografii jest Paweł Dobrzycki - jeden z najbardziej uznanych scenografów. Do udziału w spektaklu zaproszone zostały także dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Spektakl muzyczny został włączony w oficjalną część ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych realizowanych w 2012 roku, ogłoszonym oficjalnie decyzją Sejmu RP Rokiem Janusza Korczaka.

Pracę nad polską inscenizacją poprzedza wnikliwa analiza materiałów źródłowych związanych z postacią Janusza Korczaka, jego twórczością i działalnością. Instytucjami partnerującymi przedsięwzięciu są: Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum (oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy) oraz Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie.

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki posiada dwuletnią licencję, która daje instytucji wyłączność na prezentację musicalu w Polsce i krajach ościennych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji