Artykuły

Poznań. Filmowy Transatlantyk

W Poznaniu trwa do 22 sierpnia Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk.

To już druga edycja festiwalu utworzonego przez wybitnego kompozytora filmowego, laureata Oscara - Jana A.P. Kaczmarka. Jego program obejmuje 170 filmów, a także warsztaty ze znanymi twórcami.

Filmy prezentowane są w 18 sekcjach, m.in.Transatlantyk Panorama, Transatlantyk Docs 2012, Kino Kulinarne, Transatlantyk Konfrontacje, Transatlantyk Art i Eko, Nowe Polskie Dokumenty, Nowe Kino Niemieckie i Nowe Kino Skandynawskie, Wiosna Arabska, Wall Street Story, Narodziny mistrza: Alfred Hitchcock, Oscar 2012 nominacje nieanglojęzyczne

Sobotnim hitem będzie komedia "Wisky dla Aniołów" w reż. Kena Loacha, brytyjskiego mistrza kina społecznego, laureata Nagrody Specjalnej w Cannes.. Doceniono go za wrażliwość na społeczną niesprawiedliwość, wyczulenie na ludzkie słabości, nadzieję i wiarę w to, że nawet najbardziej niefortunny los można uczynić łaskawszym. Bohaterzy "Whisky dla aniołów" - Robbie, Albert, Rhino i Mo spotykają się na życiowym zakręcie. Są bezrobotni i spłukani, ale mogą na siebie liczyć.

A także duński "Misiaczek/Teddy Bear" w reż. Mads Matthiesena. Jego bohater Dennis (Kim Kold) jest kulturystą i wygląda jak Schwarzenegger. Chce znaleźć prawdziwą miłość, ale jest chorobliwie nieśmiały. Wobec kobiet czuje się bezradny, na dodatek ma nadopiekuńczą matkę, która nie może znieść innej kobiety u jego boku. W niedzielę warto zobaczyć "Filmy, które zbudowały Amerykę" w reż. Paula Mariano i Kurta Nortona, poświęcony historii amerykańskiego przemysłu. Na film ten składają się wywiady,m.in. z Christopherem Nolanem, Robem Reinerem, Waynem Wangiem,Peterem Coyote, Debbie Reynoldsem.

A także na nowy polski dokument Paparazzi" w reż. Piotra Bernasia, który powstał w Szkole Wajdy, przedstawiający bezwględnego łowcę sensacji i kulisy brudnej roboty fotografa brukowców.

I oczywiście "Dokument Woody Allen" w reż. Roberta B. Weide, opowiadający z dużą dozą ciepła i humoru o karierze amerykańskiego reżysera.

W sobotę odbędą się warsztaty m.in. "Komponowania muzyki filmowej", prowadzone przez Marka Ishama, a w niedzielę "Grafik komputerowy - Malarz, fotograficzny Informatyk?" Michała Gryna z Platige Image

Wieczorem na koniec weekendu odbędzie się w poznańskim Teatrze Wielkim koncert Marka Ishama, amerykańskiego kompozytora muzyki filmowej i przewodniczącego jury tegorocznego Transatlantyku. Najbardziej znane soundtracki Ishama to: "Geniusz Tate", "Myszy i ludzie" oraz "System". Za "Rzekę wspomnień" otrzymał nominacje do Oscara, a za film "Nell" -do Złotego Globu. Skomponował muzykę także do "Blade: Wieczny łowca", "Siła i honor", "Warrior". Na koncercie jego utwory wykona Orkiestra Kameralna l'Autunno pod batutą Adama Banaszka.

Projektantem plakatu festiwalu jest Tomasz Opasiński Przedstawia filmowo-muzyczny wehikuł, napędzany światłem, obrazem i dźwiękiem.-. Całość poszycia maszyny - tłumaczy jego projektant - wzorowana jest na oficjalnym kostiumie dyrygenta orkiestry klasycznym fraku. We wnętrzu wehikułu wśród zwojów taśmy filmowej kłębi się energia spiritus movens Festiwalu, fantastycznej podróży bez granic, międzykontynentalnej uczty dla oka i ucha. .

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji