Artykuły

Wyprowadził częstochowski teatr na ogólnopolskie wody

Jego eksperymenty z polskim dramatem współczesnym przyniosły teatrowi znaczny sukces. Ogólnopolska krytyka ani przed, ani po Kowalczyku tak dużo nie pisała o Częstochowie - wspomnienie o AUGUŚCIE KOWALCZYKU.

Ten wybitny aktor, reżyser, dyrektor scen teatralnych kierował Teatrem im. Mickiewicza w latach 1962-1964.

August Kowalczyk (ur. 1921 r.) miał w dorobku wiele cenionych ról, które przyniosły mu uznanie krytyki i życzliwość publiczności. Jedną z nich była postać wójta Piotra w ekranizacji "Chłopów" w reżyserii Rybkowskiego. Za jego dyrekcji w Teatrze Polskim w Warszawie (1968-1981) Józef Szajna zrealizował głośnego "Fausta".

Do naszego miasta trafił na początku lat 60.

- Co prawda dyrektorował w Częstochowie jeszcze przed rolą w "Chłopach", która przyniosła mu dużą popularność, ale i tak był już wtedy znany - mówił obecny dyrektor Teatru im. Mickiewicza Robert Dorosławski podczas jubileuszu miejskiej sceny w 2002 roku. - W ciągu trzech lat zagrał u nas kilka ról. Jego eksperymenty z polskim dramatem współczesnym przyniosły teatrowi znaczny sukces. Ogólnopolska krytyka ani przed, ani po Kowalczyku tak dużo nie pisała o Częstochowie. Co ciekawe, jeśli zbada się dokumenty pokazujące frekwencję i wpływy - wypadają one kiepsko. Czyli że miejscowa publiczność chyba te eksperymenty nie do końca kupiła.

- Ten teatr był miejscem, które ukształtowało moje artystyczne życie - wspominał sam Kowalczyk podczas jubileuszowych obchodów. - Tu miałem pełną swobodę w realizowaniu swojej pasji odkrywania współczesnej polskiej dramaturgii, co zwracało uwagę środowiska teatralnego w całym kraju.

Kowalczyk był więźniem Auschwitz i jednym z bardzo nielicznych, którym udało się uciec z tego obozu (wydał o tym książkę w 1995 roku). Przez długie lata pełnił funkcję wiceprezesa zarządu głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, przewodniczył Krajowej Radzie Polskiej Unii Ofiar Nazizmu, Radzie Fundacji Pomnika-Hospicjum Miastu Oświęcim. Był członkiem Rady Fundacji "Polsko Niemieckie Pojednanie". Zmarł po ciężkiej chorobie w Oświęcimiu 29 lipca.

Wśród wielu przyznanych mu odznaczeń posiadał również Krzyż Komandorski z Gwiazdą OOP nadany mu w 2002 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji