Artykuły

Edynburg. Polska kultura na festiwalu

180 wydarzeń rozegra się w stolicy Szkocji. Takiej inwazji naszej kultury nie przeżyło żadne brytyjskie miasto.

To będzie największa nasza prezentacja artystyczna w Wielkiej Brytanii od czasu sezonu Polska! Year w 2010 r. Tamten sukces skłonił Instytut Adama Mickiewicza do kolejnego przedsięwzięcia, a sojusznika znaleziono w osobie Jonathana Millsa, dyrektora Festiwalu w Edynburgu.

- To największy festiwal, na żadnym innym nie spotkacie artystów z całego świata - mówi "Rz" dyrektor Jonathan Mills. I dodaje - Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, bo wpisuje się w program olimpiady kulturalnej 2012.

Jonathan Mills od lat jest fanem Karola Szymanowskiego oraz polskiego teatru. W 2008 r. zaprosił "4.48 Psychosis" z TR Warszawa. - Sukces tamtego spektaklu Grzegorza Jarzyny zachęcił mnie - mówi - by reżyser przedstawił teraz współczesną interpretację szekspirowskiego "Makbeta".

Trzy indywidualności

Grzegorz Jarzyna będzie jedną z trzech indywidualności europejskiego teatru - obok Francuzki Ariane Mnouchkine i Szwajcara Christopha Marthalera - zaproszonych w tym roku do Edynburga. Pokazy "2008: Macbeth" [na zdjęciu] z Danutą Stenką i Cezarym Kosińskim w rolach głównych zaplanowano między 11 a 18 sierpnia.

Natomiast w ciągu czterech wieczorów (16-20 sierpnia) słynny rosyjski dyrygent Walery Gergiew przedstawi z London Symphony Orchestra komplet czterech symfonii Szymanowskiego oraz jego II Koncert skrzypcowy z solistą Leonidasem Kavakosem.

- Długo przymierzałem się do prezentacji Szymanowskiego - powiedział "Rz" Walery Gergiew. - To zupełnie niezwykła muzyka. Cykl znajdzie się też w programie londyńskich koncertów orkiestry w Barbican Center.

Muzykę polską zagra też amerykańska Cleveland Orchestra i jej austriacki szef Franz Welser-Möst. Będą to utwory Lutosławskiego (Koncert na orkiestrę i Koncert fortepianowy z Niemcem Larsem Vogtem). Dla wspierającego te występy Instytutu Adama Mickiewicza to już przymiarka do projektu na 2013 rok, w którym obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin Lutosławskiego.

Festiwal w Edynburgu ma nie tylko ciekawy program oficjalny. To także Fringe - przegląd znacznie bogatszy, a często bardziej intrygujący i odkrywczy.

W tym offowym nurcie będziemy też silnie obecni. Do Szkocji jedzie aż 12 grup teatralnych i tanecznych, m.in. dobrze tu znany Teatr Biuro Podróży, Teatr Pieśń Kozła, Paweł Passini z internetowym neTTheatre czy studenci łódzkiej Filmówki ze spektaklem "Jesteśmy Czeczenami".

Nie tylko teatr

Teatr opanuje Edynburg w sierpniu, końcówka obecnego miesiąca należy do festiwalu jazzowego, na którym między 25 a 28 lipca pojawią się m.in. Aga Zaryan, Marcin Wasilewski Trio i Maciej Obara Quartet. Kolejne występy naszych muzyków zaplanowano na ostatnią dekadę sierpnia. Będzie też można obejrzeć retrospektywę krótkometrażowych filmów Waleriana Borowczyka, instalację Roberta Kuśmirowskiego "Pain Hing" oraz wystawę "Here/Now" prezentującą młodych polskich artystów działających w Szkocji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji