Artykuły

Białystok. Plany nowej dyrektorki Dramatycznego

Pięć premier teatralnych, cykliczne czytania dramatów współczesnych, działalność edukacyjna, akcje teatralne poza siedzibą teatru - to niektóre z planów nowej dyrektorki Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Agnieszki Korytkowskiej-Mazur.

Korytkowska-Mazur zarządza placówką od 1 lipca. Zastąpiła ona na tym stanowisku Piotra Dąbrowskiego, który był dyrektorem teatru przez 10 lat. W czwartek na pierwszej konferencji prasowej w Białymstoku przedstawiła dziennikarzom swoje pomysły na przyszły sezon teatralny 2012/2013.

Powiedziała, że zależy jej, aby teatr wrócił - jak to określiła - na orbitę ogólnopolską. W swojej pracy stawia przede wszystkim na działania edukacyjne a także na rozwój aktorów teatru. Według niej będzie to możliwe dzięki współpracy z reżyserami, dramatopisarzami i choreografami liczącymi się w kraju i zagranicą.

Inauguracja sezonu ma się odbyć w dwóch terminach, pierwsza pod koniec września, w ramach Festiwalu Kultur Podlasia "Inny wymiar", a druga, "studencka", na początku października. Jednak jeszcze przed tym sezonem, w sierpniu, jest w planach akcja teatralna we foyer teatru.

Korytkowska-Mazur powiedziała, że w nowym sezonie przewiduje pięć premier. Będą to dwie premiery na dużej scenie, gdzie będą prezentowane sztuki klasyków, i trzy na małej scenie lub w innej przestrzeni, gdzie będzie prezentowana dramaturgia współczesna. Podkreśliła, że zależy jej, aby wśród nich były przedstawienia odnoszące się do wielokulturowości i wielowyznaniowości Podlasia (region zamieszkiwany jest przez mniejszość m.in. białoruską, litewską, romską, tatarską i rosyjską, żyją tu wyznawcy katolicyzmu, prawosławia i islamu - PAP). Zastrzegła, że daleka jest od robienia "teatru gwiazd".

Zadeklarowała chęć współdziałania z twórcami, którzy - jak tłumaczyła - potrafią współpracować z zespołem i pojedynczym aktorem, stawiają na spotkanie "człowiek-człowiek". Do współpracy zaprosiła m.in. Wojciecha Klemma, Annę Smolar, Agnieszkę Glińską i Artura Tyszkiewicza. Agnieszka Błońska, która w Instytucie Teatralnym w Warszawie zrealizowała projekt "Grubasy", ma stworzyć w białostockim teatrze prospołeczny projekt dotyczący wielowyznaniowości Podlasia.

Sama Korytkowska-Mazur, która ma możliwość reżyserii dwóch spektakli w ciągu sezonu, zrealizuje jeden z dramatów Szekspira. Myśli też o adaptacji jednej z książek Swietłany Aleksijewicz, autorki reportaży "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety".

W planach Korytkowskiej-Mazur są też cykliczne czytania dramatów współczesnych. Powiedziała, że zaprosi na nie współczesnych reżyserów, zaangażowani zostaną aktorzy z teatralnego zespołu. Aktorzy będą mogli też rozwijać swoje zdolności podczas warsztatów mistrzowskich, które będą prowadzić ciekawi twórcy nie tylko z Polski.

Stawia też na działalność edukacyjną, bo - jej zdaniem - współczesny teatr to nie tylko spektakle. Przewiduje liczne warsztaty skierowane m.in. do młodzieży, młodych krytyków teatralnych czy dramaturgów. Mają powstać grupy teatralne: młodych, seniorów i niepełnosprawnych.

Teatr ma się otworzyć na miasto. Zaplanowano akcje miejskie, jak gra miejska "Tu czytamy". Aktorzy Teatru Dramatycznego a także znani mieszkańcy miasta mają czytać fragmenty książek w różnych miejscach miasta, np. u zegarmistrza.

Agnieszka Korytkowska-Mazur jest reżyserką, scenarzystką, kulturoznawczynią i teatrolożką. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, wydziały wiedzy o teatrze i reżyserii na warszawskiej Akademii Teatralnej, a następnie studia doktoranckie o specjalności teatrologicznej w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z teatrami w kraju i zagranicą. Reżyserowała m.in. spektakle w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Powszechnym i Teatrze na Woli w Warszawie, Teatrze Studyjnym w Łodzi i Teatrze Bagatela w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji