Artykuły

Rzym. Inauguracja festiwalu kultury polskiej w czwartek

10. edycja festiwalu kultury polskiej Corso Polonia rozpocznie się w czwartek w Rzymie. Organizatorem jest Instytut Polski, który obchodzi 20. rocznicę istnienia. Gośćmi przeglądu będą między innymi Lech Majewski, Zygmunt Konieczny i Grzegorz Turnau.

"Dominującym wątkiem 10. edycji festiwalu Corso Polonia jest polsko-włoska wzajemność zainteresowań, fascynacji, walki" - podkreślają organizatorzy z Instytutu Polskiego. Większość imprez odbędzie się w jego siedzibie, czyli w Palazzo Blumenstihl nad Tybrem.

Wydarzenia festiwalowe przybiorą różnorodne formy: debat, koncertów, projekcji, wystaw, warsztatów teatralnych i muzycznych polskich twórców dla włoskich studentów akademii artystycznych.

Festiwal zakończy się w przeddzień inauguracji Euro-2012 w Warszawie.

Corso Polonia zainauguruje w czwartek spotkanie w Instytucie Polskim, dedykowane Krakowowi. Odbędzie się wernisaż prac nestora fotografii Wojciecha Plewińskiego, autora ponad 500 okładek "Przekroju". Wystawa jego zdjęć nosi tytuł "Italia 1957". Zarówno autor, jak i kompozytor Zygmunt Konieczny opowiedzą o "Piwnicy pod Baranami" i Ewie Demarczyk.

11 maja również w Instytucie zorganizowana zostanie debata "Miłość odwzajemniona: wzajemna fascynacja kultury polskiej i włoskiej po 1956 roku", podczas której będzie mowa o twórczości Tadeusza Kantora, Jerzego Grotowskiego, Andrzeja Munka i Andrzeja Wajdy.

13 maja w Audytorium Parco della Musica odbędzie się pianistyczny koncert jazzowy Mateusza Kołakowskiego, inspirowany muzyką Chopina i Szymanowskiego. Dzień później w tym samym miejscu zaprezentowana zostanie płyta edukacyjna o Fryderyku Chopinie, przygotowana przez włoską Akademię

Muzyczną Santa Cecilia. Wczesne utwory na historycznym fortepianie wykonają Giovanni Bietti i Costantino Mastroprimiano.

Na 16 maja zapowiedziano projekcję filmu "Wojaczek" w reżyserii Lecha Majewskiego, a także spotkanie z poetami: Bogusławem Kiercem, Radosławem Kobierskim, Barłomiejem Majzlem, Maciejem Meleckim, Krzysztofem Siwczykiem.

18 i 19 maja w kinie Trevi w centrum Rzymu zaprezentowanych zostanie sześć filmów o miłości: "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy, "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna, "Ostatni dzień lata" Tadeusza Konwickiego, "Jak być kochaną" Wojciecha J. Hasa, "Krótki film o miłości" Krzysztofa

Kieślowskiego, "Ogród rozkoszy ziemskich" Lecha Majewskiego.

21 maja Grzegorz Turnau przedstawi w swoim recitalu twórczość Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, kabaretu Starszych Panów, Bronisława Maja, Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej. Odbędzie się również wieczór poświęcony Pietro Marchesaniemu, tłumaczowi literatury polskiej, zmarłemu w zeszłym roku.

23 maja w Bibliotece Europejskiej w Rzymie otwarta zostanie wystawa o Januszu Korczaku. Inauguracji tej towarzyszyć będzie spotkanie z autorką jego monografii Joanną Olczak - Ronikier.

"Henryk Siemiradzki, rzymianin"- seminarium pod takim hasłem odbędzie się 25 i 26 maja w sali przy polskim kościele św. Stanisława.

31 maja na letniej scenie Filharmonii Rzymskiej swoją muzykę zaprezentuje kompozytor Paweł Mykietyn. Odbędzie się też projekcja filmu "Tatarak" Andrzeja Wajdy ze ścieżką dźwiękową Mykietyna.

Jak co roku podczas Corso Polonia przygotowano także imprezę dla dzieci. Podczas tej edycji będzie nią przedstawienie "Kaczka Dziwaczka" w Teatro San Carlino w parku Villa Borghese. Będzie mu towarzyszyć premiera włoskiego wyboru wierszy Jana Brzechwy.

4 czerwca w Teatro Sala Uno na Lateranie wystawiony zostanie spektakl "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka, owoc pracy reżysera Michaela Gielety ze studentami rzymskiej Akademii Teatralnej.

Polski festiwal zakończy 7 czerwca wernisaż wystawy malarstwa Jarosława Modzelewskiego i koncert "Od Bacha do Komedy" w wykonaniu Jadwigi Kotnowskiej i Kuby Stankiewicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji