Artykuły

Kielce. "Wiosna. Wystawa z Drohobycza"

Impresje fotograficzne ze współczesnego Drohobycza, inspirowane opowiadaniem Brunona Schulza "Wiosna", zaprezentuje we wtorek filmowiec Wojciech Walkiewicz w Kielcach.

Wystawa zostanie otwarta w foyer Międzynarodowego Centrum Kultur - Filharmonii Świętokrzyskiej.

Ekspozycja "Wiosna. Wystawa z Drohobycza" zostanie pokazana w związku z przypadającą w tym roku 120. rocznicą urodzin (12 lipca) oraz 70. rocznicą śmierci (19 listopada) Brunona Schulza. Barwne zdjęcia, wykonane w różnych technikach, będzie można oglądać do końca maja.

Walkiewicz odwiedził miejsce, gdzie pisarz się urodził, i był tam, gdzie zginął. Zetknął się m.in. z zafascynowanymi utworami autora "Sklepów cynamonowych" studentami, którzy tworzą własny teatr, z gimnazjalistami, w których szkole urządzono izbę pamięci poświęconą pisarzowi oraz z anonimowymi mieszkańcami miasta, których pochłania na co dzień handel na miejscowym bazarze.

Autor fotografii przebywał w Drohobyczu przed rokiem na zaproszenie Wiery Meniok - szefowej Centrum Polonistycznego przy drohobyckim Uniwersytecie Pedagogicznym - która była przez tydzień przewodnikiem w wędrówce tropami twórcy "Sanatorium pod Klepsydrą".

Bruno Schulz urodził się 12 lipca 1892 r. w Drohobyczu, w kupieckiej rodzinie zasymilowanych Żydów. Zginął 19 listopada 1942 r. w getcie w Drohobyczu Jest zaliczany do czołowych pisarzy XX-lecia międzywojennego. Jego literacka spuścizna to cykle prozy: "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą", opowieści, szkice krytyczne, listy i przekład powieści F.Kafki "Zamek". Ocalały także grafiki - sztychy, litografie i rysunki, m.in. do własnych utworów literackich i do "Ferdydurke" W.Gombrowicza. Zawodowo pracował jako nauczyciel.

Pomysł wystawy o rodzinnym mieście Schulza zrodził się w 2009 r., podczas realizacji zdjęć do filmu Marcina Giżyckiego "Alfred Schreyer z Drohobycza", poświęconego drohobyckiemu klezmerowi, uczniowi Schulza. "8 maja przypadają 90. urodziny tego skrzypka i śpiewaka, toteż na wernisażu kieleckiej wystawy odtworzone zostaną nagrania jego trio ze szlagierami, które rozbrzmiewały w języku jidisz, po polsku i ukraińsku za życia Schulza" - powiedział PAP Walkiewicz.

Wojciech Walkiewicz, z urodzenia kielczanin, zapowiada już następną wystawę poświęconą Drohobyczowi - zainspirowaną "Drugą jesienią" Schulza. Fotografik ukończył Policealne Studium Fotograficzne w Warszawie i Wydział Operatorski Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, teledysków i programów telewizyjnych. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji