Artykuły

Niezwykła Jokasta

Z aktorką Teresą Budzisz-Krzyżanowską rozmawia Beata Machowska-Kaczmarek

- W listopadzie będziemy gościć w Poznaniu sztukę "Król Edyp" Sofoklesa, z repertuaru z warszawskiego Teatru Ateneum. Reżyser tego przedstawienia Gustaw Holoubek obsadził panią w roli Jokasty. Jak wyglądała praca nad tą kreacją?

- Po wielu latach pracy nad tekstami współczesnymi, rozwichrzonymi, które nie wymagają aż takiej dyscypliny, była dla mnie jakby powrotem do źródeł. Solidność tego tekstu, atmosfera pracy nad nim przypomniała moje najlepsze lata pracy w teatrze...

- Na przykład w Teatrze Starym w Krakowie?

- Tak, rzeczywiście... Ale już dwadzieścia lat jestem w Warszawie i Jokasta to moje kolejne, niezwykłe spotkanie z zespołem Teatru Ateneum, któremu zawdzięczam tyle, że nie starczy miejsca w tym krótkim artykule.

- Ta kreacja została doceniona niedawno przez miesięcznik "Teatr" nagrodą imienia Zelwerowicza.

- Moja rola jest po prostu świetnie napisana i jeśli zaufać temu co sam autor daje tej postaci, nie mówiąc już o uwagach reżysera dawno nie miałam tak przyjemnej i tak ułatwionej pracy.

- Ale to bardzo trudne zadanie aktorskie - na scenie pozbawionej praktycznie scenografii, bez rekwizytów - stanąć oko w oko z widownią tylko ze słowem Sofoklesa.

- Myśmy zdawali sobie sprawę z trudności, jakie ten tekst niesie i z tego, jak może być niepopularny w dzisiejszych czasach. Jego ascetyczność i brak jakiegokolwiek ornamentu czy usiłowań uwspółcześniania go stwarzały obawy, że nie będzie on czytelny dla ludzi dzisiaj. Okazało się, że nawet młodzież jest tym tekstem poruszona. Niesamowita jest cisza jaką słyszy się z widowni. I cieszy nas też, że także krytyka dostrzegła ten spektakl jako niezwykłe zjawisko sezonu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji