Artykuły

Białystok. Instalacja Koń na Ganku

Warsztaty designu, projektowanie wymarzonego miejsca do spędzania wolnego czasu, multimedialne spotkania z podróżnikami. Teatr Dramatyczny w Białymstoku realizuje nowy projekt edukacyjny - "Instalacja Koń na Ganku". Finał w czerwcu.

- Koń jest wielowymiarowym symbolem - wyjaśnia Monika Bania, odpowiedzialna w Teatrze Dramatycznym za działania edukacyjne. - To wspomnienie dzieciństwa, podróży, symbol wolności. To też pewien rodzaj kontestacji, tego, co widzę dookoła. Mnie fascynuje świat dzieci, podróż do przeszłości.

Zabiera nas do Pracowni Działań Kreatywnych, w której odbywała się jedna z sekcji warsztatów teatralnych i w tej przestrzeni opowiada o nowym projekcie edukacyjnym realizowanym przez Węgierkę. Skąd tytułowy "Koń na ganku"? To oczywiście inspiracja światem Pippi Pończoszanki, przewrotna zabawa z kanonem reguł, poważnych zasad, czyli zaproszenie do wywrócenia świata do góry nogami i machania palcami w za dużym bucie.

Podczas zajęć dzieci zaprojektują przestrzeń, w której chciałyby spędzać czas wolny. Wykonają makiety, na podstawie których powstaną wizualizacje. Wybrane elementy posłużą do zbudowania wymarzonego placu zabaw. W finale powstanie też rzeźba konia. W warsztatach biorą udział uzdolnieni uczniowie klas I-III z trzech białostockich podstawówek - nr 4, 5 i 15, a także dzieci z utrudnionym dostępem do kultury z dwóch szpitalnych oddziałów - hematologii i kardiologii. Zaangażowani są w niego również studenci architektury oraz nauczyciele. W ramach projektu - zgodnie z hasłem "Łączy nas kultura - odbędą się też warsztaty multimedialne prowadzone przez podróżników ze Stowarzyszenia "Czysty Świat", którzy opowiedzą o dalekich kulturach napotkanych podczas wypraw na grzbiecie konia. W ich trakcie dzieci nie tylko zobaczą eksponaty przywiezione z podróży, ale też wykonają elementy strojów inspirowanych kulturą Ameryki Południowej. Te ostatnie wydarzenia wpisują się w Tydzień Akademii Orange.

Projekt realizowany przez Dramatyczny oparty jest o współpracę różnych podmiotów - Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, Infinity Group, Pijalnię Czekolady E. Wedel 1851 w Białymstoku, Fundację "Bajkowa Fabryka Nadziei", Stowarzyszenie Popierania i Rozwoju Wiedzy o Ochronie Środowiska "Czysty Świat" i Fikoland.

Monika Bania przyznaje, że projekt "Instalacja Koń na Ganku" dedykuje swojej córce - 8-letniej Oli, która marzy o byciu projektantką mody.

- Kiedyś powiedziała mi: "Mamo, ty się zajmujesz wszystkimi dziećmi, tylko nie mną" - opowiada pomysłodawczyni projektu. - A to jest inicjatywa, w której ona też może wziąć udział.

Warsztaty trwają od 6 lutego. Finał zaplanowano na początek czerwca. Projekt realizowany jest w ramach programu Akademia Orange.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji