Artykuły

Legnica. "Plac Wolności" Raczaka w kinie teatralnym

Pełen ognia i cyrkowych popisów spektakl zarejestrowany przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne wyświetlony będzie w czwartek 22 marca na ekranie legnickiej Sceny Gadzickiego. Wstęp bezpłatny.

To kolejna pozycja w legnickim kinie teatralnym, które wystartowało w styczniu br. Widzowie obejrzą "Plac Wolności" Lecha Raczaka, spektakl w realizacji telewizyjnej (premiera w TVP Kultura w lutym 2008 roku), zarejestrowany w efektownym wnętrzu hali poprzemysłowej przy ul. Jagiellońskiej w Legnicy (dziś dyskoteka).

"Plac Wolności" inspirowany powieścią Antonia Tabucchiego "Piazza Italia" to pełen ognia, granej na żywo muzyki i cyrkowych popisów, niezwykle widowiskowy i plastycznie wyrafinowany spektakl podejmujący karkołomne artystyczne wyzwanie - opowiedzenia w sto minut historii naznaczonego totalitaryzmami i wojnami 20. stulecia przez pryzmat polskich doświadczeń.

- To historia pewnego miasteczka, prawdopodobnie z Wielkopolski, pokazana na przestrzeni ostatnich stu lat. To także opowieść o losach rodziny, w której przenikają się postawy buntownicze i konformistyczne. Po latach okazuje się, że wierność konformistycznym zasadom bywa heroiczną, a heroiczne porywy prowadzą do funkcji więziennych strażników. Czas przebiega skokami, patos miesza się z groteską, śmiech z litością. Podjąłem wysiłek opisania szaleństw, piękna i zbrodni wieku XX, który w większości przeżyłem - objaśniał motywy podjęcia tematu reżyser przedstawienia Lech Raczak.

W szalonym tempie zobaczymy obrazy pokazujące kolejno: bratobójczą dla Polaków I wojnę, płonne nadzieje rosyjskiej rewolucji, ruinę dawnego świata w kleszczach Hitlera i Stalina, obozy koncentracyjne i łagry, groteskowo-smutną rzeczywistość PRL-u. Aż dojdziemy do końca wieku i odrodzenia wolnej Polski, by obejrzeć dwulicową szopkę nowych czasów, kiedy czołobitność wobec Stalina przekształciła się w okraszoną fetyszami czołobitność wobec Jana Pawła II, a niegdysiejsi oprawcy, przebrani w pobożne szatki, nadal nie spuszczają z nas oka.

"Całość utrzymana została w lekkiej, groteskowej konwencji, z wykorzystaniem elementów cyrkowych - klaunady, akrobatyki i woltyżerki. Jest to wizja historii jako widowiska cyrkowego, zwykłej błazenady" - pisał o przedstawieniu Paweł Sztarbowski.

Spektakl grano m.in. podczas 15. edycji poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta 2005 z okazji 40-lecia pracy artystycznej Lecha Raczaka.

Bezpłatne wejściówki do kina teatralnego odebrać można w kasie biletowej legnickiego teatru. Początek projekcji o 19.00. Bezpośrednio po jej zakończeniu spotkanie publiczności z reżyserem poprowadzi Jacek Głomb.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji