Artykuły

Bytom. "Halka" na 60-lecie Opery Śląskiej

Owacją na stojąco przyjęła w sobotę publiczność premierę "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego w Operze Śląskiej w Bytomiu. Ósma inscenizacja tego arcydzieła polskiej literatury operowej na bytomskiej scenie, obecnego na niej nieprzerwanie od 1945 r., zainaugurowała obchody 60-lecia Opery.

Zamysłem reżysera była nowoczesna inscenizacja. - Zdecydowaliśmy się zaryzykować i wyczyścić "Halkę" ze wszystkiego, co jest stereotypem i sztampą plastyczną i inscenizacyjną - powiedział PAP Weiss-Grzesiński. Jego zdaniem,

takie zabiegi sprawiają, że otoczone tradycją dzieła żyją i przyciągają młodzież.

Surowa scenografia autorstwa Borisa F. Kudlickiego i Marcelego Sławińskiego składała się z białych plansz i szarego ekranu, na którym pojawiały się obrazy Tatr i płonącej lalki. Zaskoczeniem dla miłośników tradycji operowej mogła być też choreografia, opracowana przez Izadorę Weiss. Do tradycyjnych polskich tańców wprowadziła ona elementy rodem ze spektakli tańca współczesnego.

rolę Halki zaśpiewała Joanna Kościuczyk-Jędrusik, Jontka - Juliusz Ursyn-Niemcewicz, a Janusza - Ryszard Kalus. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawował dyrektor Opery Śląskiej Tadeusz Serafin.

Marek Weiss-Grzesiński jest obecnie zastępcą dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Ma na swoim koncie wiele nagradzanych w kraju inscenizacji operowych, wielokrotnie reżyserował też za granicą.

Za oficjalna datę utworzenia Opery Śląskiej przyjmuje się dzień pierwszej premiery "Halki" - 14 czerwca 1945 r. Wystawił ją zespół utworzony i kierowany przez światowej sławy śpiewaka Adama Didura. Było to pierwsze przedstawienie operowe w powojennej Polsce. Zespół Opery rekrutował się po wojnie w dużej mierze spośród repatriowanych artystów Opery Lwowskiej.

w sumie w Operze Śląskiej zrealizowano dotychczas ponad 250 premier oper i baletów. Z okazji jubileuszu Sejmik Województwa Śląskiego wyróżnił tę instytucję Złotą Odznaką "Zasłużony dla Województwa Śląskiego".

W ramach obchodów jubileuszu 60-lecia Opery Śląskiej w niedzielę [19 czerwca] odbędzie się koncert jubileuszowy w Bytomiu, który poprowadzi słynny tenor, związany przez wiele lat z tą sceną - Wiesław Ochman. W programie koncertu znajdą się najsłynniejsze arie ze znanych oper i musicali oraz pieśni neapolitańskie w wykonaniu solistów, którzy debiutowali i zaczynali swoją karierę w Operze Śląskiej.

Z kolei w Teatrze Śląskim w Katowicach w poniedziałek odbędzie się sympozjum, poświęcone bytomskiej operze. Inne imprezy towarzyszące obchodom to m.in. otwarcie wystawy pt. "Od Katowic do Bytomia - Historyczna kadencja twórcy Opery Śląskiej Adama Didura".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji