Artykuły

Kraków. Laur dla Jana Kantego Pawluśkiewicza

Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor muzyki poważnej, teatralnej i filmowej otrzymał w czwartek (16 czerwca) "Laur Krakowa XXI wieku". Nagrodę przyznaje kapituła złożona z przedstawicieli świata kultury, nauki i biznesu.

Podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa podkreślano, że Jan Kanty Pawluśkiewicz mocno wpisuje się w życie Krakowa, jego atmosferę i klimat, a jego twórczość "oddziałuje na najgłębsze i najlepsze pokłady wnętrza ludzkiego".

Laureat otrzymał rzeźbę autorstwa Leszka Wątora. Niespodziankę sprawili Pawluśkiewiczowi przyjaciele - poeta Bronisław Maj wygłosił poemat-laudację na jego część, a Grzegorz Turnau zaśpiewał skomponowane przez Pawluśkiewicza piosenki "Linoskoczek" i "Dni, których nie znamy".

Jan Kanty Pawluśkiewicz pochodzi z Nowego Targu. Mieszka i pracuje w Krakowie. W drugiej połowie lat 60. z Markiem Grechutą stworzył studencki zespół "Anawa". Od początku lat 70. związany jest z "Piwnicą pod Baranami". Oprócz piosenek oraz muzyki teatralnej i filmowej napisał m.in. "Nieszpory Ludźmierskie", "Harfy Papuszy", oratorium "Droga, Życie, Miłość".

Pawluśkiewiczowi został poświęcony odbywający się w tym roku w Krakowie Festiwal Twórców Krakowskich.

Na zdjęciu: Laureat z Laurem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji