Artykuły

Warszawa. Studio Teatralne Koło w Soho Factory

Rafał Bauer, twórca i współwłaściciel Soho Factory, będącego częścią kompleksu PZO, zaprosił Martę Wójcicką, kuratorkę wydarzeń Projektu Praga, do kontynuacji współpracy, czego efektem jest m.in. nowa siedziba Studia Teatralnego Koło przy ul. Mińskiej. Otwarcie siedziby Studia Teatralnego Koło, które odbędzie się 10 marca o godz. 20.30.

Soho Factory

W latach 2005-2008 Studio Teatralne Koło i Stowarzyszenie Artanimacje nawiązały współpracę z ówczesnym właścicielem nieruchomości przy ul. Grochowskiej 316/320. Na terenie PZO działał przez trzy lata teatr prowadzony przez Studio Teatralne Koło. PZO otrzymało nagrodę WDECHY 2007 w kategorii MIEJSCE ROKU.

Po kilku latach, Rafał Bauer, twórca i współwłaściciel Soho Factory, będącego częścią kompleksu PZO, zaprosił Martę Wójcicką, kuratorkę wydarzeń Projektu Praga, do kontynuacji współpracy, czego efektem jest m.in. nowa siedziba Studia Teatralnego Koło przy ul. Mińskiej.

Teatr Ochoty

Od roku Studio Teatralne Koło współtworzy zespół Teatru Ochoty oraz merytorycznie program teatru. Na czas remontu Teatr Ochoty częściowo przenosi swoją działalność na Mińską 25, wspierając Studio Teatralne Koło w działaniach w Soho Factory i jednocześnie zyskując przestrzeń do prezentacji własnych produkcji oraz akcji w czasie remontu.

Stowarzyszenie Artanimacje

Artanimacje to stowarzyszenie współpracujące ze Studiem Teatralnym Koło. W odróżnieniu od Koła, Artanimacje realizują wielkoskalowe akcje nastawione na masową publiczność, łączące design, sztuki wizualne i działania performatywne. Każdy projekt tworzony jest przez niezależną ekipę twórców i realizatorów. Obecnie głównym projektem Artanimacji są Przetwory, współtworzone przez Monikę Brzywczy i Anię Czarnotę. W ramach działań na Mińskiej, Koło, we współpracy z Artanimacjami, zaproponuje kilka nowych akcji adresowanych do masowej widowni.

PROGRAM STUDIA TEATRALNEGO KOŁO 2012

Premiery

we wrześniu 2012 roku odbędzie się premiera "Burzy" Williama Shakespeare'a w reżyserii i adaptacji Igora Gorzkowskiego. Na scenie zobaczymy nagrodzoną Warszawskim Feliksem za rolę Iriny w spektaklu "Starucha" Wiktorię Gorodecką, oraz nominowanego do tej samej nagrody Bartłomieja Bobrowskiego. W obsadzie znaleźli się również na stałe współpracujący z Igorem Gorzkowskim: Wiktor Korzeniewski i Andrzej Mastalerz, oraz debiutujący na scenie Koła Jacek Beler, aktor Teatru Powszechnego.

Na listopad zaplanowana jest kolejna premiera. Igor Gorzkowski stworzy adaptację sceniczną "Idioty" F. Dostojewskiego, jedną z głównych ról spektaklu zagra Agata Buzek.

Współpraca

Scena przy Mińskiej będzie otwarta na zewnętrzne projekty teatralne, performatywne, w tym teatr tańca. Od momentu powstania koncepcji miejsca o charakterze teatralnym na terenie Soho, podstawowym założeniem Rafała Bauera jak i twórców Koła, była zasada otwartości na zewnętrzne projekty. Zarówno Soho, jak i Koło otrzymują propozycje działań od artystów, niezależnych teatrów, stowarzyszeń. Zadaniem twórców Koła, we współpracy z Soho, będzie prowadzenie tzw. "open calls", w ramach których każda złożona propozycja będzie rozpatrywana pod kątem możliwości realizacji projektu w siedzibie teatru.

Od kilku lat Teatr współpracuje z Centrum Kultury w Lublinie, gdzie Koło prezentuje swoje spektakle w ramach Teatru Centralnego. W 2012 roku spektakle sceny lubelskiej będzie można zobaczyć w Kole. Scena Teatru Centralnego łączy działalność Teatru Provisorium i Kompanii "Teatr", Lubelskiego Teatru Tańca, Teatru MAAT Projekt, Sceny Prapremier InVitro i od niedawna neTTheatre, prezentując różne formy teatralne.

Filtry w Kole

Od początku działań Koła na terenie Ochoty partnerem akcji Teatru Ochoty i Studia Teatralnego Koło jest kawiarnia Filtry, miejsce pełne kultury z doskonałą kawą. Cafe Filtry wraz z otwarciem Teatru zaprosi swoich gości do Soho Factory, towarzysząc działaniom Koła i tworząc własne kulinarne projekty w jego nowej siedzibie.

Projekty edukacyjne

W planach Koła przewidziany jest długofalowy projekt edukacyjny. Projekt zakłada współpracę

z nauczycielami języka polskiego oraz młodzieżą licealną. W ramach projektu powstanie cykl działań warsztatowych, szkoleniowych mających na celu uruchomienie aktywności nauczycieli i uczniów

w obszarze animacji kultury, działań parateatralnych. W projekcie wezmą udział szkoleniowcy, socjologowie, psychologowie, animatorzy kultury, aktorzy, reżyserzy teatralni.

Projekty parateatralne

Czytamy gdzie indziej

Projekt "Czytamy gdzie indziej" został zainicjowany przez narodowe instytuty kultury zrzeszone w EUNIC Warsaw Cluster i Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło. Jego głównymi celami są popularyzacja czytelnictwa oraz promocja literatury europejskiej, a istotnymi cechami - współpraca międzynarodowa i wymiana kulturalna. "Czytamy gdzie indziej" to impreza cykliczna, która posiada dwie edycje w roku. Wiosenna to miejski spacer promujący najnowsze powieści i przekłady czytane przez aktorów w nietypowych miejscach, co roku w innych dzielnicach. Jesienna odbywa się w ramach jednej, zamkniętej, nieoczywistej przestrzeni i koncentruje się na "odkurzaniu" starych książek i przekładów. Formułę akcji sprawdziliśmy organizując dwa wydarzenia pilotażowe, w kwietniu i październiku 2011 roku. W 2012 roku Czytamy zorganizujemy na terenie Saskiej Kępy.

Akcje wokół premier

Każda kolejna premiera jest dla Koła czy Teatru Ochoty punktem wyjścia do tworzenia kameralnych, interdyscyplinarnych działań wokół tematu spektaklu. Warsztaty, spotkania, dyskusje, projekty filmowe kreowane przez twórców spektakli skierowane są zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.

W sezonie teatralnym 2011/2012 repertuarowi Teatru Ochoty towarzyszył cykl spotkań poświęconych awangardzie rosyjskiej. Inspirację dla programu CHARMS/WIERTOW/STRAWIŃSKI stanowiła ostatnia premiera Teatru - "Starucha", na podstawie tekstów Daniła Charmsa, rosyjskiego poety i dramaturga. Teatr Ochoty kontynuuje cykl na Mińskiej 25. Celem projektu jest zarówno przypomnienie cenionych twórców i dzieł rosyjskiej awangardy, jak i ukazanie jej mniej znanego, bądź dopiero odkrywanego oblicza.

Czwartki w Kole

W każdy ostatni czwartek miesiąca Koło zaprasza do swojej siedziby na imprezy taneczne, których gospodarzami będą znane osoby ze świata nauki, kultury, trzeciego sektora, biznesu. Postacie powszechnie znane opinii publicznej, osoby ciekawe, animatorzy kultury będą proponować zabawę wg własnego projektu.

Akcje

Od lat domeną Stowarzyszenia Artanimacje jest tworzenie akcji o charakterze masowym i familijnym. Akcje Artanimacji wspiera niejednokrotnie zespół aktorski Koła. Artanimacje były twórcą wspomnianego powyżej Projektu Praga. W 2012 roku planowane są następujące akcje i interwencje na terenie Soho, organizowane przez Koło i Artanimacje:

Sieć targów i wyprzedaży letnich o charakterze tematycznym m.in.: targ rowerowy, targi dziecięce, targi literackie.

Psoty to działanie performatywne tworzone dla dzieci i z dziećmi. Dzieci odczuwają wieczny deficyt zabawy z dorosłymi. Dorośli wielokrotnie nie wiedzą, jak mają się bawić z dziećmi. Projekt zakłada anektowanie całej kamienicy/hali fabrycznej do stworzenia w różnych jej częściach, pomieszczeniach przestrzeni do improwizacji ulubionych zabaw dziecięcych z aktorami.

Zielona rewolucja. Projektowanie ogrodów, architektura krajobrazu to dziedzina w obszarze architektury, wzornictwa, która nie miała jeszcze w Warszawie czy Polsce odbicia w postaci dużej, masowej akcji kulturalnej. Ogólnoświatowa "religia" nakierowana na powrót do życia blisko natury, zrównoważony rozwój, dbałość o środowisko, to nowy sposób myślenia o domowych ogródkach, ogrodach na dachu, grządkach we wnętrzach, a co za tym idzie, nowa dziedzina projektowania, działania (nowe formaty: Permablitz). Akcja zbudowana na tym trendzie, zmieniająca przez miesiąc każdą możliwą do adaptacji przestrzeń na pofabrycznym terenie Mińskiej 25 oraz na terenie Kamionka (zakamarki, wnętrza, dachy) z zaangażowaniem designerów, architektów i przede wszystkim mieszkańców Pragi i Warszawy, może stać się nowym cyklicznym projektem zakrojonym na szeroką skalę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji