Artykuły

Miau, miau, miau!!!

Nareszcie są! Po wielomiesięcznych próbach w sobotę w Teatrze Roma odbędzie się premiera musicalu wszech czasów - "Kotów"

Na pomysł musicalu Andrew Lloyd Webber wpadł... w samolocie. Chciał mieć coś do poczytania podczas długiego lotu i w sklepie na lotnisku zaopatrzył się w książkę, którą w dzieciństwie czytała mu matka.

Był to tomik z wierszami o kotach angielskiego noblisty Thomasa Stearnsa Eliota, który był znany z sympatii do kotów. Gdy Lloyd Webber przeglądał książeczkę w samolocie, zrodził się pomysł na musical. Premiera "Cats" odbyła się w The New London Theatre 11 maja 1981 roku, po czym musical utrzymał się na afiszu 21 lat!

Koci raj

Fabuła jest luźna. O północy, na podwórzu starej wytwórni filmowej, przy pełni księżyca koci klan zbiera się na corocznym balu dachowców. Mają wybrać kandydata, który wejdzie do kociego raju i będzie mógł rozpocząć nowe życie. Wszyscy zebrani starają się zaprezentować z jak najlepszej strony, pochwalić zdolnościami, ujawnić barwne cechy swojego charakteru. Kandydaci do kociego raju z niecierpliwością czekają na decyzję Nestora - najstarszego z rodu... Gdyby Teatr Roma chciał wykupić prawa autorskie do musicalu od ich właścicieli, musiałby zapłacić bajońską sumę 6 mln funtów (!). Udało się za to zdobyć licencję na wystawienie własnej wersji "Kotów", z polskimi tekstami, imionami kotów i, co wyjątkowe, polskim tytułem. Adaptacja nie miała być dosłowna, ale wszystkie składniki widowiska: reżyseria i inscenizacja, kostiumy, fryzury, charakteryzacja, kandydaci na odtwórców głównych ról, tłumaczenie tekstów, a nawet projekt zaproszeń na premierę - wszystko to musiało zostać zaakceptowane przez właścicieli praw autorskich.

Gdzieś w Polsce

Mimo nakazów i zakazów, jakim podlegało to przedsięwzięcie, w efekcie pozostaje złudzenie swojskości. Głównie za sprawą polskich tekstów, a także realiów, bo akcja "Kotów" nie dzieje się w okolicach nowojorskiego Broadwayu ani londyńskiego West Endu, lecz gdzieś we współczesnej Polsce.

"Koty", musical Andrew Lloyda Webbera, teksty - Thomas Stearns Elllot, reż. Wojciech Kępczyński, Teatr Roma (ul. Nowogrodzka 49), premiera w sobotę, 10.01, o godz. 19. Bilety: 20-70 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji