Artykuły

Gdańsk. Sztormy w rękach artystów

Cztery tysiące naszych czytelników zadecydowało, którzy artyści wywołali w ubiegłym roku największe poruszenie w trójmiejskiej kulturze. Zwycięzcy otrzymali statuetki Sztormu podczas uroczystej gali relacjonowanej na żywo ze studia TV Gdańsk.

Plebiscyt kulturalny Sztorm Roku odbywał się w tym roku już po raz siódmy. Najpierw w gronie dziennikarzy i redaktorów wskazaliśmy artystów z Trójmiasta, którzy w poszczególnych dziedzinach wywołali w kulturze największe sztormy - takich, o których książkach, płytach, rolach najwięcej dyskutowaliśmy i pisaliśmy. Potem poprosiliśmy czytelników, by wybrali zwycięzców głosując sms-ami lub przysyłając wypełnione kupony, które drukowaliśmy w "Gazecie". Jak co roku okazało się, że kultura wcale nie jest niszową sprawą - w głosowaniu wzięło udział blisko cztery tysiące osób. Losy wygranych w poszczególnych kategoriach decydowały się jeszcze w ostatnich godzinach przez zamknięciem plebiscytu, a różnice między niektórymi kandydatami były minimalne. O kilku wygranych zadecydowały praktycznie pojedyncze głosy.

Uroczysta gala odbyła się w czwartek po południu w studio Telewizji Gdańsk, zaprosiliśmy na nią wszystkich nominowanych do Sztormu Roku 2011. W kategorii teatr zwycięzcą został Michał Kowalski [na zdjęciu] za wyśmienitą rolę "Pankracego" w "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Adama Nalepy w Teatrze Wybrzeże.

Statuetkę w kategorii literatura otrzymał profesor Stefan Chwin za książkę "Panna Ferbelin", będącą grą z konwencją powieści historycznej. W muzyce rockowej, jazzowej, popowej i alternatywnej największy sztorm w ubiegłym roku wywołała grupa Trupa Trupa, która w ubiegłym roku wydała świetną debiutancką płytę. Sopranistka Anna Mikołajczyk, odtwórczyni głównej roli w "Operze Madame Curie" w Operze Bałtyckiej oraz kompozytorka Elżbieta Sikora, autorka muzyki do tego dzieła pokonały rywali w kategorii muzyka klasyczna.

Czytelnicy uznali, że w dziedzinie sztuk plastycznych na wyróżnienie zasługuje malarka Anna Reinert, której świetną wystawę "Transparentność" można było zobaczyć w ubiegłym roku w Instytucie Sztuki Wyspa.

W kategorii film i multimedia zwycięzcami zostali Lucjan i Maciej, twórcy publikowanego na Facebooku bloga Make Life Harder - to dowcipna parodia bloga Kasi Tusk, która zyskała dziesiątki tysięcy fanów. Najlepszym organizatorem okazała się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku - dzięki wprowadzonej przez tę instytucję karcie do kultury prostsze stało się nie tylko wypożyczenie książek, jej użytkownicy mogą również taniej kupić bilet do kina, teatru, opery, galerii, muzeum czy na koncert. Karta cieszy się ogromną popularnością wśród gdańszczan.

Tylko w jednej kategorii zwycięzcę wybrali dziennikarze. Za najciekawsze wydarzenie roku uznaliśmy gdańskie festiwale Streetvaves i Narracje, które łączy idea wychodzenia ze sztuką do ludzi, organizowania ciekawych wydarzeń kulturalnych w miejscach nietypowych (festiwal Streetwaves odbywał się w tym roku m.in. na Przeróbce, Narracje - na Dolnym Mieście).

Nagrody dla czytelników

Dla czytelników biorących udział w naszym plebiscycie mamy 50 zestawów nagród (w skład zestawu wchodzi podwójne zaproszenie do kina i przewodnik kulturalny "Zrób to w Trójmieście"). Spo śr ód osób które głosowały za pośrednictwem kuponów zestawy otrzymują: Alina Bartoszuk, Leszek Bączek, Zofia Borys, Marek Cieciuna, Stefan Czupa, Bronka Dejna, Mateusz Deskiewicz, Monika Figura, Łukasz Gręzicki, Grzegorz Jabłonowski, Kamil Kaczmarski, Daniel Kita, Wiesław Kubiak, Marta Kwiatkowska, Hugon Lasecki, Iwona Sabbo-Lewandowska, Katarzyna Łygońska, Wanda Nawrocka, Urszula Pakulska, Urszula Ptaszyńska, Paweł Samolon, Katarzyna Sobuś, Adriana Trębicka, Dariusz Wenta, Tomasz Zabłotny.

Z wybranymi osobami, które wzięły udział w plebiscycie i zagłosowały SMS-ami skontaktujemy się osobiście.

Nagrody będą do odbioru w redakcji "Gazety Wyborczej" w Gdańsku, ul. Tkacka 7/8, od 24 lutego do 9 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji