Artykuły

Poznań. Tadeusz Łomnicki i "Klasyka na Nowo"

20 lat temu podczas próby do "Króla Leara" zmarł Tadeusz Łomnicki. Z tej okazji Teatr Nowy zaprasza na przegląd różnych realizacji tego dramatu.

Cztery historyczne projekcje "Króla Leara", transopera Leszka Możdżera "Sen nocy letniej" i "Miranda" - autorski spektakl Oskarasa Korsunovasa złożą się na nowy projekt Teatru Nowego "Klasyka na Nowo".

Bohaterem pierwszej edycji nie bez powodu jest właśnie "Król Lear". 22 lutego przypada 20. rocznica śmierci Tadeusza Łomnickiego. Aktor zasłabł podczas próby "Króla Leara" [na zdjęciu] i po zejściu w kulisy zmarł. Przedstawienie, w którym ten wielki aktor grał postać tytułową, nie zostało dokończone.

Twórcy projektu deklarują, że przez pryzmat "Króla Leara" i dwóch innych spektakli szekspirowskich, chcą zastanowić się nad przemijalnością teatralnych konwencji i trendów ostatniego dwudziestolecia.

W repertuarze Teatru Nowego w Poznaniu jest transopera Leszka Możdżera "Sen nocy letniej", która zainauguruje przegląd. Po premierze w 2008 roku spektakl podzielił publiczność. Mnie się podobał, zwłaszcza w warstwie muzycznej i ruchowej (choreografia Janusz Skubaczkowski). Pisałem wtedy: "Sprawny, młody, zespół Teatru Nowego wyraźnie dobrze się czuje w formule teatru Kościelniaka, w którym mieszają się języki i konwencje teatralne, w którym bardzo ważne są cudzysłów i nawias. Tylko pozazdrościć im kondycji, aby w takim tempie wytrzymać ponad dwie godziny na scenie. Chociaż nie ukrywam, że przydałoby się wziąć do ręki reżyserskie nożyczki w pierwszej części i zrezygnować z kilku zakończeń".

Od 16 do 18 lutego będzie można zobaczyć filmowe wersje i dokumenty związane z głośnymi realizacjami "Króla Leara", których dokonali najwybitniejsi reżyserzy końca XX wieku: Bondy, Castrof, Wilson i Eugeniusz Korin, który współtworzył z Łomnickim Leara.

Na finał przyjedzie z Wilna OKT Vilnius Theatre Oskarasa Korsunovasa z "Mirandą", będąca adaptacją szekspirowskiej "Burzy". Korsunovas zaproponował diametralnie różne i na wskroś współczesne odczytanie "Burzy". Reżyser rozgrywa swoją "Burzę" w zwykłym mieszkaniu, bardzo kameralnie, koncentrując się na tym, co się dzieje w głowie (pokoju) Prospera. Reżyser w wywiadzie dla "Teatru" przyznaje, że znał takich ludzi jak Prospera, poznał ich myśli, dzieła...

***

Program:

"Sen nocy letniej"

14 i 15 lutego, godzina 18 Teatr Nowy

(ul. Dąbrowskiego 5) bilety: 30-50 zł

Luc Bondy: "Konig Lear" (Burgtheater 2008)

15 lutego, godzina 19.15 Scena Nowa (wejście od zaułka K. Feldman)

Frank Castorf: "Konig Lear" (Volksbuhne Berlin 1992)

16 lutego, godzina 19.15 Scena Nowa (wejście od zaułka K. Feldman)

Robert Wilson: "King Lear" (Schauspiel Frankfurt 1990)

17 lutego, godzina 19.15 Scena Nowa (wejście od zaułka K. Feldman)

Eugeniusz Korin/Tadeusz Łomnicki: "Król Lear" (zapisy prób), Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego

18 lutego, godzina 19.15 Scena Nowa (wejście od zaułka K. Feldman)

(na wszystkie projekcje "Króla Leara" obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać w kasie teatru)

"Miranda"

19 lutego, godzina 19, Teatr Nowy (ul. Dąbrowskiego 5) bilety: 35-70 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji