Artykuły

Sopot. Teatr Polskiego Radia z gwiazdami

- Jesteśmy chyba ostatnią instytucją kulturalną, której publiczność nigdy nie słyszy słowa "k..." - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła [na zdjęciu]. W ramach trwającego w Sopocie festiwalu Dwa Teatry wysłuchać można najlepszych słuchowisk, zrealizowanych w ubiegłym roku.

Teatr Polskiego Radia w tym roku będzie obchodził 80. urodziny. Pierwsze słuchowisko wyemitowano 29 listopada 1925 roku, była to "Warszawianka" Stanisława Wyspiańskiego. Trzy lata później - 17 maja 1928 roku - odbyła się pierwsza premiera słuchowiska napisanego specjalnie na potrzeby radia; był to utwór "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza. Janusz Kukuła nazywa Teatr Polskiego Radia "największym teatrem w Polsce". - Co roku odbywają się u nas premiery ponad 100 słuchowisk - wylicza. - Drugie tyle produkowane jest przez rozgłośnie regionalne. Co miesiąc zatrudniamy około 180 aktorów, w tym naprawdę wielkie gwiazdy.

Faktycznie, gwiazd wielkiego formatu nie brakuje w obsadzie słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Regularnie w nich występuje między innymi Franciszek Pieczka, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kolberger, Grażyna Barszczewska, Marian Opania, Jolanta Fraszyńska, Piotr Fronczewski, Anna Seniuk i Zbigniew Zapasiewicz. - Od początku w teatrze radia pracowali najwięksi polscy aktorzy - mówi Kukuła. - Właściwie nie mamy takich sytuacji, żeby ktoś nam odmówił. Aktorzy, przychodząc do nas czują, że robią coś ważnego. Poza tym wiedzą, że u nas bardzo szanuje się język polski; nigdy nie pojawiają się w naszych spektaklach przekleństwa.

Mimo to Teatr Polskiego Radia rzadko jest wymieniany, chociażby w porównaniu ze spektaklami Teatru TV, w trakcie dyskusji na temat obecności kultury w mediach. - Nie odbieram tego jako niedocenienie - uważa Janusz Kukuła. - Najważniejsze, że doceniają nas słuchacze. Spektakle o godzinie 20.30 na antenie radiowej "Jedynki" mają nawet 800 tysięcy odbiorców. A to przecież okres największej oglądalności telewizji. Jesteśmy może mniej doceniani pod względem obecności na antenie radiowej. Widać to najbardziej po długości słuchowisk. Kiedyś normą było słuchowisko trwające 70 minut, teraz większość oscyluje wokół 30.

Festiwal Dwa Teatry jest - dla osób, które nie zetknęły się dotąd z Teatrem Polskiego Radia - doskonałą okazją, aby zapoznać się z najlepszymi zeszłorocznymi produkcjami. Jeszcze dziś [4 czerwca], w niedzielę i poniedziałek wysłuchać można w sumie 15 słuchowisk. Na jedno z nich warto zwrócić szczególną uwagę. "Ulica sieroca" w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego powstała na podstawie tekstu związanego z Gdańskiem Mieczysława Abramowicza, a wyprodukowana została przez Radio Gdańsk.

* * *

Janusz Kukuła (urodzony w 1953 roku), dyrektor Teatru Polskiego Radia, pełni również funkcję jednego z dyrektorów artystycznych Festiwalu Dwa Teatry. Jako reżyser słuchowisk pracuje w radiu od 1986 roku. Za swoją pracę otrzymał liczne nagrody, m.in. Grand Prix Italia '96, Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2002 i nagrody za reżyserię na Dwóch Teatrach w 2001 roku. Jest także autorem tomu wierszy "To znaczy" oraz tekstów piosenek do spektaklu "Fado - wieczór drugi" gdańskiego teatru Wybrzeże.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji