Artykuły

Gardzienice. Starowieyski teatralny w galerii

Był piewcą kobiecości. Wszyscy świetnie kojarzą jego akty, przedstawiające kobiety o rubensowskich kształtach. Tą samą, charakterystyczną kręską rysował plakaty. Mniej znany jest jako autor scenografii teatralnych. Nigdy nie pokazywane wcześniej publicznie projekty artysty zaprezentuje w lutym Galeria Gardzienice.

Franciszek Starowieyski był postacią barwną, świadomie kreującą swoją legendę, a jednocześnie artystą niezmordowanym. Grafik, malarz, autor plakatów i scenografii - na każdym z tych pól osiągnął mistrzostwo.

Jego "teatr rysowania" był wydarzeniem - artysta konfrontował się z publicznością tworząc obraz na jej oczach. W tym momencie był nie tylko malarzem, ale też reżyserem niepowtarzalnego przedstawienia z jednym aktorem w roli głównej. Artysta zmarł w 2009 roku, miał 79 lat.

Wystawy jego prac zawsze są wydarzeniem. Wernisaż wystawy "Franciszka Starowieyskiego sen o teatrze" w Galerii Gardzienice w Lublinie odbędzie się 23 lutego, ale już teraz warto zaznaczyć sobie tę datę w kalendarzu.

Zobaczymy 87 prac wykonanych w różnych technikach - projekty scenografii, kostiumów i rekwizytów teatralnych. Wszystkie pochodzą z kolekcji Teresy Starowieyskiej, wdowy po artyście. Publicznie w tej konfiguracji zostaną pokazane po raz pierwszy.

- To może być duże zaskoczenie dla publiczności. Prace mają oniryczny i nieco surrealistyczny klimat. Każda z nich jest sygnowana przez artystę i datowana - mówi "Gazecie" kuratorka wystawy Zuzanna Zubek-Gańska. I dodaje: - Pokazujemy przekrój przez kilkadziesiąt lat pracy artystycznej Franciszka Starowieyskiego. Najstarsze powstały w latach 60. ubiegłego wieku, a najmłodsze kilka lat przed śmiercią artysty.

Lutowa wystawa w Lublinie to także opowieść o historii polskiego teatru, widzowie zobaczą projekty scenograficzne do tak ważnych spektakl jak: "Taniec Śmierci", w reżyserii Jana Świderskiego i Zdzisława Tobiasza z 1974 roku, "Tryptyk", w reżyserii Mariusza Orskiego z 1984, po "Króla Ubu" Warlikowskiego i "Fausta" Hanuszkiewicza, których premiery odbyły się w 2003 roku.

Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a, wernisaż wystawy odbędzie się 23 lutego o godz. 18. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji