Artykuły

Warszawa. Konferencja poświęcona Miłoszowi i Brzozowskiemu

W środę 14 grudnia o godz. 14.30 w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat odbędzie się konferencja "Ludzie wśród skorpionów? - Miłosz, Brzozowski".

Brzozowski, Miłosz - ludzie wśród skorpionów?

Dwaj giganci polskiej kultury - często cytowani, rzadziej czytani, nie zawsze rozumiani. Czy Brzozowski faktycznie nawrócił się na narodową religię po marksistowskich szaleństwach młodości? Czy wieszcz Polski Jagiellońskiej naprawdę zasługiwał na śmierć przez zagłaskanie i kanonizację? Co mają nam dziś do powiedzenia bohater i autor "Człowieka wśród skorpionów"?

14.30-16.00

Koleje zaangażowania - marksizm, naród, religia

Goście: Agata Bielik-Robson, Adam Ostolski

Prowadzenie Jakub Majmurek

Emancypacja klas i niepodległość narodu, podmiotowość człowieka i znaczenie religii - kluczowe tematy Stanisława Brzozowskiego organizowały przez stulecie polskie spory o nowoczesność. Inspirował legionistów Piłsudskiego, prawicę z Konfederacji Narodu i partyjnych rewizjonistów. Czy drogę myśli autora "Legendy Młodej Polski" da się sprowadzić do marksistowskich szaleństw młodości, po których nastąpił "dojrzały" zwrot w stronę katolicyzmu? A może jego specyficzne "nawrócenie" to właśnie pomysł na nowoczesną wspólnotę?

16.30-18.00

Ubić i pomnik postawić. Miłosz i Brzozowski a polska inteligencja

Goście: Magdalena Grochowska, Małgorzata Kowalska, Michał Sutowski

Prowadzenie Magdalena Błędowska

Prorok, prawodawca, mistrz - w taki sposób opisywany jest Miłosz, gdy w latach 80., po otrzymaniu Nagrody Nobla, wraca do oficjalnego życia publicznego w Polsce. Czy już wtedy w powszechnej świadomości rośnie pomnik Wielkiego Polskiego Poety, który razem z Janem Pawłem II i Lechem Wałęsą zwyciężył komunizm? Czy losy Miłosza nie powtarzają historii Stanisława Brzozowskiego, innego intelektualnego giganta, niegdyś namiętnie czytanego przez polską inteligencję i budzącego zażarte spory, a ostatecznie sprowadzonego do pogromcy Sienkiewicza, polskiej tradycji i zaścianka?

wstęp wolny, piętro

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji